Vanuatu’da ilk Kovid-19 vakası tespit edildi

Çin’in Wuhan kentinde başlayarak tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) Güney Pasifik Okyanusu’nda yer alan adalar topluluğu Vanuatu’ya ulaştı.

Fotoğraf: Arşiv/AA

Radyo Yeni Zelanda’nın haberine göre, 4 Kasım’da Amerika Birleşik Devletleri’nden dönen bir erkeğe uygulanan testin pozitif çıkmasıyla Vanuatu’daki ilk Kovid-19 vakasının kaydedildiği açıklandı.

Vanuatu Başbakanı Bob Loughman, Avustralya’nın Sydney ve Yeni Zelanda’nın Auckland kenti aktarmalı hava yoluyla gelen kişinin virüse yakalandığını doğruladı. Rahatsızlığı fark edilen kişinin uçuşlar sırasında ayrı oturtulduğunu belirten Loughman, her zaman fiziksel mesafenin korunduğunu söyledi.

‘Teması olanlar da karantinaya alındı’

Virüse yakalanan kişinin başkent Port Vila Merkez Hastanesi’ne nakledildiğini ve bu kişiyle teması olanların da karantinaya alındığını belirten Loughman “Tüm vatandaşları, durumun kontrol altında ve hükümetin Kovid-19 görev gücü aracılığıyla bu hastalığı ele almaya ve takibe hazır olduğu konusunda temin etmek istiyorum.” dedi.

Vanuatu 83 adadan oluşuyor

Herkese hijyen uygulamalarını iyi takip etme ve sosyal mesafeyi uygulama konusunda daha dikkatli olmalarının tavsiye edildiğini hatırlatan Loughman, yetkililerin gelecek günlerde başka tedbirlerin alınmasının gerekip gerekmediğini bildireceklerini kaydetti.

Güney Pasifik Okyanusu’nda Avustralya’ya 1750 kilometre mesafede ve Fiji’nin batısında yer alan yaklaşık 307 bin nüfuslu Vanuatu, 83 adadan oluşuyor.

AA – MELBOURNE