Yayıncılar pandemide ayakta kalmakta zorlanıyor

Pandemi koşullarında, ekonomik çıkmaza giren küçük ölçekli birçok yayınevi kapanırken geri kalanı ise işyerlerini kapatmamak için başka işlere yöneldi.

Yayınevleri pandemide kağıt zammından sonra ikinci kez darboğaza girdi

Bazı yayınevi sahipleri bu dönemde devlet desteği görmek bir yana kira, fatura ve vergi baskısıyla karşı karşıya kaldıklarını belirtti.

Pandeminin, ekonomik krizin ve kağıt fiyatlarının yayıncılığa etkileri üzerine konuştuğumuz yayınevi sahipleri özetle şunları söyledi:

Töz ve Sınırsız Yayınlarından Serkan Akkuş: Bu süreçte sadece yayıncılıkla geçimimizi sağlayamıyoruz; dışarıya editörlük, mizanpaj gibi işler yapıyoruz. Şu anda bizi ayakta tutan şeyler bunlar kitap satışları değil.

Dipnot Yayınlarından Emirali Türkmen: Pandemi bizleri de olumsuz etkiledi. İnternet satış sitelerinde yüzde 15 gibi bir artış görünüyor ama genel olarak satışlarda yüzde 30 yüzde 40 gibi bir düşüş var.

Palme Yayınlarından Gürsoy Atmaca: Okulların açık olmaması, üniversite öğrencilerinin Ankara’ya gelmemesi bizleri çok olumsuz etkiledi; bu dönemde yüzde 70’lik bir kaybımız var.

Video Haber: Merve Güven
Kamera: Ayhan Çetin
Kurgu: Aysu Demirel