6 ilde ev baskınları: Onlarca kişi gözaltında

Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Van, Ankara ve İzmir’de yapılan ev baskınlarında aralarında öğrenci, siyasetçi, aktivist, avukat da olan onlarca kişi gözaltına alındı.

Şu ana kadar yaklaşık 48 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Sabah saatlerinde bir çok ilde polis tarafından ev baskınları düzenlendi. Şu ana kadar 48 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Ev baskınlarının yapıldığı iller ve gözaltına alınanlara ilişkin bilgiler şu şekilde: Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında yapılan ev baskınlarında 15 kişi gözaltına alındı. 15 kişinin, Kobanê’de 22 Eylül 2014 tarihinde IŞİD’le girdiği çatışmada yaşamını yitiren Necmettin İlhan’ın cenaze törenine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındıkları belirtildi.

Batman’da 15 kişi gözaltına alındı

İl Emniyet Müdürlüğüne götürülen bir kişinin ismi öğrenilemezken 14 kişinin isimleri şöyle: Şemsettin Eser, Abdulkadir Soyvural, Mehmet Uluç, Leyla Açar, Mizgin Avanaş, Behçet Güngör, Fatma Tan, Kenan Güngör, Muhittin Şahin, Muzaffer Oran, Menaf Kızar, Faruk Ergün, Mehmet Selim Akyol ve Mehmet Utanç. 

Mardin’de avukat Abdülkadir Güner gözaltına alındı

Avukat Abdülkadir Güner

Mardin Barosu avukatlarından Abdülkadir Güner, hakkında başlatılan bir soruşturma kapsamında ifade vermek için gittiği Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alındı. Güner’in hakkındaki soruşturmanın “örgüt propagandası” iddiasıyla başlatıldığı öğrenildi. Mardin Cumhuriyet Savcılığı, Güner hakkında 2 günlük gözaltı kararı aldı. 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kızıltepe İlçe Eşbaşkanı Mahmut Damar, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sabah saatlerinde polisler tarafından evine baskın yapıldı. Evinde yapılan aramanın ardından İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Damar’ın gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

Diyarbakır’da ev baskınlarında darp iddiası

Diyarbakır’da polisler belirlediği adreslerin kapılarını kırarak evlerde arama yaptı. Ev baskınlarında Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi yöneticilerinden Aziz Yağmur ile Mehmet Yalçın gözaltına alındı. 

Polislerin baskın yaptığı Aziz Yağmur’un evinin kapısını kırarak eve girdiği, evde bulunan 4 kişiyi bir odada yüzüstü yere yatırdığı ve başlarına silah doğrulttuğu öne sürüldü. Ümit Akbıyık’ın bu esnada silah dipçiği ile darp edildiği iddia edildi. Polislerin, Çeko Mimkara ile Yağmur’un kardeşleri Mehmet ve Furkan Yağmur’un sırtına bastıkları ve tekmelerle darp ederek hakaret ve tehditlerde bulundukları öne sürüldü.

Evdeki tüm eşyaların dağıtıldığı belirtilirken, polislerin telefonlar ve kitaplara el koyduğu kaydedildi. Ümit Akbıyık ve Çeko Mimkara, darp raporu almak için hastaneye başvurdu. Kentteki gözaltı sayısının artabileceği ifade edilirken, gözaltıların gerekçesi hakkında ise bilgi alınamadı. Gözaltına alınanlar, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Siirt’te İl Genel Meclis Üyesi gözaltına alındı 

Siirt’te İl Genel Meclisi Üyesi Cemile Altan’ın evine sabah saatlerinde çok sayıda zırhlı araç ve özel harekat polisi eşliğinde baskın düzenlendi. Evde yapılan aramanın ardından Altan gözaltına alınarak Siirt İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Van ve Şırnak’ta 7 kişi gözaltına alındı

Van’da sabah saatlerinde çok sayıda eve eş zamanlı baskın düzenlendi. Baskınlarda, Deniz Adar Eldemir, Dilaver Eldemir, Ferhat Azan ve Arjîn Tuncer gözaltına alındı. Aynı soruşturma kapsamında Ferhat Eldemir’in de Elazığ’da gözaltına alındığı öğrenildi.

Şırnak’ın İdil ilçesinde sabah saatlerinde yapılan ev baskınında eski HDP İlçe yöneticisi Hüsnü Babat gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Babat, İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

İzmir’de 16 kişi gözaltında

İzmir’in sabah saatlerinde polisler tarafından çok sayıda eve yapılan baskınlarda 16 kişi gözaltına alındı. Evlerde yapılan aramalarda bilgisayar ve telefon gibi dijital materyallere el konuldu. 

“örgüt üyesi olmak” “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: Zerga Öztürk, Fadime Kocakaya, Zuhal Çelebi, Hediye Tekin ve Muteber Akgül. Öte yandan gözaltına alınanlara ilişkin 24 saatlik avukat görüş kısıtlaması getirildi belirtildi.

Ankara’da sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle operasyon

Ankara’da yapılan ev baskınlarında aralarında HDP Gençlik Meclisi üyeleri ve eski Parti Meclisi üyelerinin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar sağlık kontrolleri ardından İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: Eski HDP PM Üyesi Erol Çiftçi, ODTÜ öğrencisi Tunahan Gözlügöl, HDP Gençlik Meclisi üyeleri Nevroz Gülen, Mesut Çiftçi, Ezgi Orak ve Mahmut Altan. 73 yaşındaki Mahmut Altan’ın kronik hastalıkları olduğu belirtildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü yaptığı açıklamada 10 kişinin sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımlarda “örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle gözaltına alındığını bildirdi.

Gözaltılara tepki: Mücadelemizi engelleyemezsiniz

Ankara HDP İl binasında, HDP İl Örgütü ile HDK İl Meclisi tarafından gözaltılara ilişkin ortak açıklama yapıldı. Açıklamaya kentteki bazı demokratik kitle örgütü temsilcileri de katılarak destek verdi. Salona “Gözaltılar, baskılar ve tutuklamalar mücadelemizi engelleyemez” pankartı asıldı. 

Toplantıda ilk sözü alan HDP Ankara İl Eşbaşkanı Pakize Sinemillioğlu, “İnsanlar işkence edilerek gözaltına alındı. Ankara’da bugün 10 arkadaşımız gözaltına alındı ve gözaltılar devam ediyor.” dedi.

HDK Ankara İl Eşsözcüsü Emek Başaraner ise, demokratik mücadeleye ve onun kurumlarına yeni bir saldırı dalgası ile karşı karşıya olduklarını gösterdiğini belirtti. Başarener, “Bu saldırılarınız bizi yolumuzdan alıkoyamaz.” diyerek, gözaltına alınan arkadaşlarının hemen serbest bırakılmasını istedi.

İzmir’de de HDP İl Örgütü, HDK İl Koordinasyonu ile TUHAYDER ortak basın toplantısı düzenledi. HDP İl Örgütü binasında düzenlenen toplantıda konuşan HDK İzmir İl Eş Sözcüsü Mehmet Sabri Gül, gözaltına alınan üyelerinin derhal serbest bırakılması çağrısında bulunarak, “Asla boyun eğmeyeceğiz. Bir adım dahi geri atmayacağız. Hep birlikte mutlaka kazanacağız’’ dedi.

Kaynak: MA