Açlık sınırındaki milyonlarca Amerikalı gıda bankalarına yöneldi

ABD’de açlıkla mücadele organizasyonlarının en başında gelen Gıda Bankasına salgın döneminde başvurular yüzde 60 arttı, her 10 kişiden 4’ü ilk defa başvuran kesim oldu.

Associated Press’in derlediği verilere göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının pençesinde boğuşan ülkede gıda ihtiyacında ve dağıtımında geçen yıla oranla hızlı bir artış yaşandığı vurgulandı.

Başvurular yüzde 60 arttı

Ülkenin en büyük açlıkla mücadele organizasyonu olan Gıda Bankasına “salgın döneminde başvuruların yüzde 60 arttığı ve her 10 kişiden 4’ünün ilk defa başvuran kesim olduğu” bilgisi aktarıldı. 2019’da toplam 35 milyon kişi Gıda Bankasının dağıtımlarından faydalanırken, bu yıl bu rakamın 50 milyona çıktığı bildirildi.

Gıda güvensizliği siyah ve Latin halklarda daha fazla görüldü

İşsizlik oranının yüzde 14,7’yi bulduğu ülkede, her 6 yetişkinden birinin ve her 4 çocuktan birinin açlıkla karşı karşıya olduğu kaydedildi. Gıda güvensizliğinin özellikle siyah ve Latin kökenli vatandaşlarda beyazlar ve Asya kökenlilere göre yaklaşık 2 kat daha fazla görüldüğü bildirildi.

Eyalet bazında da ekonomisi turizm gelirlerine bağlı olduğu için salgın sürecinde büyük darbe yiyen Nevada’nın Gıda Bankası kullanımında 2018’de 20’nci sırada bulunurken, bu yıl 5’inci sıraya yükseldiği, aynı şekilde Mississippi, Arkansas, Alabama ve Louisiana gibi eyaletlerde de her 5 kişiden birinin gıda güvensizliği yaşadığı aktarıldı.

AA – NEW YORK