Algedik: Derhal EPDK’dan Giresun’daki HES’lerin iptali istenmeli

İklim ve enerji uzmanı yazar Önder Algedik, 8 kişinin öldüğü, 8 kişinin kayıp olduğu Giresun’da 71 HES’e izin verildiğini belirterek, “Derhal EPDK’dan Giresun’daki HES’lerin iptali istenmeli” dedi.

Yeni1mecra’dan İrfan Uçar’a konuşan Algedik, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “İlk defa böyle bir sel görüyorum” sözlerine Bakan’a bağlı Meteoroloji’nin verileriyle yanıt verdi. Algedik, “1990’da 19, 2000’de 25, 2018’de 328 sel meydana geldi. 2020’nin Ağustos hariç, Haziran ve Temmuz ayında tam 121 sel felaketi yaşandı. Yani bizim 2 ay içinde yaşadığımız sel felaketi 2000 yılının tam beş katı.” dedi.

Bunun nedenlerinden birinin beton-asfalt kaplı kentler olduğunu belirten Algedik, “Türkiye 550 milyon ton asfalt, 916 milyon ton çimento olmak üzere toplam 1,4 milyar ton asfalt-betonla doğayı tahrip etmişiz” diye konuştu.

Giresun gibi mütevazı bir kentte doğayı tahrip eden 39 HES bulunduğuna dikkat çeken iklim ve enerji uzmanı Algedik, inşaat ve proje aşamasındaki HES’lerle birlikte bu sayının 71’e çıktığını söyledi.

Önder Algedik

Kentin beton-asfaltla kaplandığını ve bu konuda çok geç kalındığına işaret eden Algedik, “İnsanlar EPDK’ya gidecek ve bunun suçlusu sizsizin diyecek ve HES’lerin lisanslarını iptalini isteyecek” diye konuştu. Algedik, Giresun’un bir ilçe belediyesinin EPDK’da bir HES’in lisansını iptal ettiğini de hatırlattı.

Giresun’da taşan Aksu Deresi’nin üzerinde 12 HES bulunduğuna da dikkat çekti.
Detaylar video söyleşide…