Atalay: Soma Davasında 7 yıldır çevrilmedik dümen kalmadı

Yargıtay’ın kararıyla yeniden görülen Soma Katliamı Davası’nın 2. duruşması başladı.

Duruşma öncesi açıklama yapan Avukat Can Atalay, 7 yıldır davada çevrilmedik dümenin kalmadığını söyledi. 

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te meydana gelen patlamada yaşamını yitiren 301 maden işçisinin ölümünden sorumlu olanların yargılandığı davada verilen cezaların Yargıtay tarafından bozulması ardından Soma Davası yeniden görülmeye başlandı. Davanın 2. Duruşması Akhisar 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Duruşma öncesi madenci aileleri Akhisar İstasyon Meydanı önünde bir araya geldi. Ailelerle birlikte sendikalar ve siyasi partiler Akhisar Tren Garı önünden mahkeme salonu önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

Duruşma öncesi yürüyüş

Yürüyüşe madenci ailelerinin yanı sıra Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, bağımsız milletvekilli Ahmet Şık, sendika ve sivil toplum kuruluşu yöneticileri de katıldı. Yürüyüşte, “Soma’nın körümü katilleri yakacak, “Katillerden hesabı emekçiler soracak” pankartı açılarak, sık sık, “Soma’yı unutma, unutturma” ve “AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı. 

‘Suçüstü yakalandılar’

Yürüyüşün ardından açıklama yapan dava avukatlarından Can Atalay, 7 yıldır çevirmedik dümen kalmadığını belirtti. Bu düzenin böyle gidemeyeceğini söyleyen Atalay, “İşçilerin canını hiçe sayarak bu ülkeyi kalkındıramazsınız, sadece cebinizi dolduruyorsunuz. Bu ülkede kimse ekmeğini kazanırken, öldürülmesin diyedir davamız. Suçüstü yakalandılar.” dedi. 

‘Bu karar tezgahın ne kadar büyük olduğunun kanıtıdır’

Yargıtay üyelerinin değiştirilerek Eylül kararını bozmasını eleştiren Atalay, şu ifadeleri kullandı:

“Bu karar, tezgâhın ne kadar büyük olduğunu, dönen paraların ne kadar büyük olduğunu, kullanılan siyasal nüfusun ne kadar büyük olduğunun kanıtıdır. Türkiye’nin bu koşullarında, bu adaletsizlikte işçi sınıfı ve bu insanlar Eylül kararını aldı. Ancak Ocak ayında çevrilen tezgâhı hepiniz biliyorsunuz. Ama sizi unutmadık, adalet önünde adil bir şekilde hesap vereceksiniz.”

Açıklamanın ardından davanın görüleceği duruşma salonuna geçildi. Duruşma kimlik tespitinin yapılması ardından başladı. 

MA – İZMİR