Bahçeli’den ‘askıda ekmek’ eleştirilerine ‘kriz tacirleri’ suçlaması

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Türkiye’de adaletin, insan haklarının, demokrasinin “askıda” olmadığını savunarak, aksini iddia edenleri “siyasi dolandırıcı, siyasi yağmacı” olarak suçladı.

Bahçeli, “Askıda Ekmek Kampanyamızı eleştiren odakların milletimizin ekmeğine göz koyan, ekmeğinden çalmak için bahane hazırlayan kriz tacirleri olduğu açıktır.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Fotoğraf: Arşiv/AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısında konuştu. İstanbul Ticaret Odasında alınan bir karar doğrultusunda, ekmeğin kilogram fiyatının 6,25 liradan 7,50 liraya yükseldiğini hatırlatan Bahçeli, bu durum karşısında parti olarak, özellikle İstanbul’da “Askıda Ekmek Kampanyası”nı başlattıklarını söyledi.

Kampanya ile dar ve orta gelirli vatandaşlara, güçleri nispetinde, onları incitmeden, izzet-i nefislerini zedelemeden destek olmaya gayret ettiklerini savunan Bahçeli, “Bir elin verdiğini diğer elin görmemesine özen gösterdik.” dedi.

‘Bölüşürsek tok bölünürsek yok oluruz’

Başka dönemlerde de benzer kampanyalar yaptıklarını söyleyen Bahçeli, “Askıda Ekmek Kampanyası siyasal bir tepki veya eleştiri değil, manevi bir görevi ifa hassasiyeti, kardeşliği, hatırlamayı, paylaşmayı ve kader ortaklığını ifade hasbiliğidir. Biliyoruz ki bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz.” dedi.

‘Biz askıya ekmek koyduk ekmeksizler birer birer ortalığa çıktılar’

“Biz askıya ekmek koyduk, şu işe bakınız ki ekmeksizler birer birer saklandıkları delikten fırlayarak ortalığa çıktılar.” ifadesini kullanan Bahçeli, “Vay ekmeksizler vay, milletimizin ekmeğine bile göz koyacak kadar nankörsünüz, milli ve manevi hasletlere tahammülsüzlük gösterecek kadar da namertsiniz.” diye konuştu.

‘Doğal gaz rezervi enerjide dışa bağımlılığı azalttı’

Karadeniz’de 85 milyar metreküplük doğal gaz rezervinin bulunmasının ekonomideki iyimser beklentileri kamçıladığını öne süren Bahçeli, enerjide de dışa bağımlılığı azalttığını savundu. Askıda ekmek kampanyasını eleştirenlere “yüzsüzce kulp takıp kara çalanların utanmalarını kaybetmiş gafiller” diyerek hakaretlerini sürdüren Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

“‘Askıya ekmeğin koyulmasını milletin açlığa mahkum edilmesi’ diye gören ve gösteren siyasi devşirmeler, bizim nezdimizde sadece erdemsiz ve cibilliyetsiz değil, aynı zamanda da ekmeksizdir. Bizi eleştiren şarlatanların evlerinde ekmekleri yoksa, dolambaçlı yollara sapmasınlar, fitneye tevessül etmesinler, babayiğitçe söyleyip, dosdoğru talep edip bizden ekmek istesinler, layık değilseler bile onlara da gönderecek cömertlik bizde vardır. Aç kalmasınlar, açıkta yatmasınlar, sonra onun bunun eline düşüyorlar, esaret altına giriyorlar.”

Türkiye’de adaletin, insan haklarının, demokrasinin “askıda” olmadığını aksini iddia edenleri “siyasi dolandırıcı, siyasi yağmacı” olarak suçlayan Bahçeli, “Askıda Ekmek Kampanyamızı eleştiren odakların milletimizin ekmeğine göz koyan, ekmeğinden çalmak için bahane hazırlayan kriz tacirleri olduğu açıktır.” dedi.

Kaynak: AA