CHP’li Ağbaba’dan asgari ücrete ‘çiğköfte’ benzetmesi

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba – AA

HABER MERKEZİ –  Meclis Genel Kurulu’nda 2020 bütçe görüşmelerinde konuşan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Bu yılki bütçeye isim bulmak gerekirse herhalde en uygun isim ‘çiğ köfte bütçesi’ olurdu diyerek “Çünkü fakirin fukaranın, asgari ücretlinin, yüzde 4 zam verdiğiniz memurun en ucuza karnını doyurduğu şey çiğ köfte. Dürümü 3 lira.”

TBMM Genel Kurulu’nda 2020 Yılı Merkezi Yönetim Kanun Teklifi maddeleri üzerindeki görüşmelerle devam etti. AA’nın geçtiği bilgilere göre; Teklifin 3. maddesi üzerinde İYİ Parti Grubu adına konuşan Adana Milletvekili İsmail Koncuk, “Her yıl adeta tombala çeker gibi asgari ücret tespiti yapıyoruz. Böyle tespit olmaz, bunun bir kuralının olması lazım.” dedi. Hükümetin, yıllar içinde ‘Türkiye’de asgari ücreti, asgari geçim sınırına ulaştıracağım’ diyebilmesi gerektiğini belirten Koncuk, “Böyle bir hedef yok. ‘Yüzde 400 artırdık.’ filan bunlar meseleyi çözmez. Enflasyon oranında zam sıfır zam demektir. Çalışanlara, asgari ücretli, işçi, memur dahil refah payı vermeniz gerekiyor. Büyüme oranlarından faydalanmasını sağlamanız lazım. Vatandaşın cebine yansımıyorsa büyümenin vatandaş, millet için bir anlamı olmadığı çok açıktır.” diye konuştu.

İYİ Partili Koncuk: Türk-İş eylem gücünü sahaya yansıtmalı

Sendikacılığın fonksiyonunun ortadan kalktığını söyleyen Koncuk, şöyle devam etti: “Çünkü ne kadar demokrasi o kadar sendikal mücadeledir. Öyle bir ortam yok maalesef. Asgari Ücret Tespit Komisyonunda zaten çoğunluk hükümet, işveren yanlısı olduğu için Türk-İş o komisyonda hangi rakamı ortaya koyarsa koysun eylem gücünü sahaya yansıtmadığı sürece bir şey alabilmesi mümkün değil. Yani dediğiniz olacak ama istirham ediyorum: Bu ülkede aklı başında insanların, maliyecilerin, para politikalarını takip eden insanların bir hedef ortaya koyması lazım yoksa asgari ücretin sonucunu her yıl böyle tombaladan ne çıkacak şeklinde bekler dururuz, vatandaşın da refahını artırmamız mümkün olmaz.”

MHP Ankara Milletvekili Mevlüt Karakaya, Türkiye’nin uzun zamandır iç ve dış güvenlik konularında önemli harcamalarda bulunduğunu, bunların önemli bir kısmının ‘terörle’ mücadele için yapıldığını belirtti. Türkiye’nin, 40 yıldır PKK ile mücadele ettiğini belirten Karakaya, “Bunların elbette ekonomik anlamda da ciddi bir maliyeti var, işin sosyal maliyeti ayrı bir yerdedir.” dedi.

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, “Türk halkının bölünme, Kürt halkının asimilasyon korkusu olduğunu” söyledi. “HDP’nin bölme gibi bir düşüncesi olmadığını” söyleyen Beştaş, “Biz bu ülkeyi bölmeyi değil demokratikleştirmeyi, bu ülkede 82 milyon yurttaşın eşit ve özgür olarak demokratik bir Anayasa’yla yönetilmesini savunuyoruz.” diye konuştu.

CHP’li Ağbaba: Çiğ köfte bütçesi

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Bu yılki bütçeye isim bulmak gerekirse herhalde en uygun isim ‘çiğ köfte bütçesi’ olurdu. 17 yıl önce sınırlı sayıda çiğ köfteci varken, geldiğimiz noktada şehirlerde en çok açılan iş yeri çiğ köfteciler.” dedi. Küçük esnaf kepenk kapatırken her sokakta çiğ köfteci açıldığını anlatan Ağbaba, “Çünkü fakirin fukaranın, asgari ücretlinin, yüzde 4 zam verdiğiniz memurun en ucuza karnını doyurduğu şey çiğ köfte. Dürümü 3 lira. Çiğ köfteci dükkanını AKP milletvekilleri ya da sizin çocuklarınız açmıyor, bunu biliyoruz. Sizin çocuklarınız özel memurluklarda, özel kurumlarda görev alırken çiğ köfteci dükkanlarını atanamayan öğretmenler, mühendisler ve üniversite mezunları açıyor.” şeklinde konuştu.

AK Parti ve CHP’liler arasında gerginlik

Fotoğraf: AA

“Sosyal medyada trollük yapan bir eski belediye başkanının yaptıklarından kendisinin bile utandığını” söyleyen Ağbaba, “Bu trol, kendini mıncıklamak için belediye kasasından aylığı 3 bin 800 liraya masöz tutuyor.” dedi. Bu sırada AK Parti ile CHP milletvekilleri arasında karşılıklı laf atmalar yaşandı. Tartışmanın uzaması üzerine milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü. 

Meclis Başkanvekili Celal Adan, milletvekillerini yerlerine oturmaları konusunda uyardı. Adan, gerilimin sürmesi üzerine birleşime ara verdi. Verilen arada da bir süre devam eden gerginlik milletvekillerinin araya girmesiyle yatıştı.

Ağbaba: TRT ve AA suç örgütü gibi yönetiliyor

Birleşimin açılmasının ardından konuşmasını sürdüren Ağbaba, TRT ve Anadolu Ajansına (AA) ilişkin eleştirilerde bulunarak, “TRT ve Anadolu Ajansının, bir suç örgütü gibi yönetildiğini” belirtti.

AK Partili Gözgeç: AK Parti’nin kaderi, Türkiye’nin kaderidir

AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, “Yerli ve milli teknoloji hamlesiyle dünyada, ekonomide ve siyasette daha güçlü bir Türkiye olma hedefimiz var.” dedi. Önlerine çıkarılmak istenen engelleri milletle beraber aşacaklarını belirten Gözgeç, “Bu nedenle bir kez daha diyoruz ki AK Parti’nin kaderi, Türkiye’nin kaderidir.” diye konuştu.

MHP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Özyavuz,  Akçakale ve Ceylanpınar’da bulunan gümrük kapılarının açılması için gerekli çalışmaların hızlı şekilde tamamlanıp bir an önce bitirilmesinin, Türkiye’ye ve Şanlıurfa’ya büyük bir kazanç sağlayacağını savundu.

Konuşmaların ardından soru cevap bölümüne geçildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye’nin hiçbir ülkenin toprağında gözü olmadığını belirtti. Oktay, “Anadolu Ajansı ve TRT bir suç örgütü değil, bu milletin göz bebeği kuruluşlardır. İktidarın değil, milletin kuruluşlarıdır.” dedi.

Oktay’ın, soruları cevabının ardından teklifin 3. maddesi kabul edildi.