Oturma eylemi başlatan BİMEKS işçileri gözaltına alındı

Maaş ve tazminatları alabilmek için Boğaziçi Üniversitesi önünde oturma eylemi başlatan BİMEKS işçileri gözaltına alındı. 

İstanbul’da BİMEKS işçileri, maaş ve tazminatlarını alabilmek için işveren Vedat Akgiray’ın akademisyen olduğu Boğaziçi Üniversitesi önünde açıklama yaptı. Açıklamada, “Vedat Akgiray ders verme, hakkımızı ver” pankartını açan işçiler, sık sık “işçiyiz haklıyız kazanacağız”, “direne direne kazanacağız”, “gemileri yaktık geri dönüş yok” sloganlarını attı. Açıklama nedeniyle üniversitenin kapısı polisler tarafından kapatıldı.

‘2016 yılından bu yana maaşlarımızı alamıyoruz’

BİMEKS iççileri adına açıklamayı yapan Emine Soysal, 2016 yılından bu yana maaşlarını alamadıklarını söyledi. 10 farklı ilde suç duyurusunda bulunduklarını aktaran Soysal, işçilerin mağdur olduğunu vurguladı. Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’nün sorumluluk alması gerektiğine işaret eden Soysal, şunları ifade etti:

“Akgiraylar şaşalı hayatlarına villalarda devam ediyor. Ben normal bir dairenin kirasını ödeyemezken, onlar nasıl villa kirası ödüyor. Soruyoruz: İşçiyi bu kadar sömürdüğünüz yetmedi mi? Param yok diyerek, işçiyi enayi yerine koymayı bırak.”

‘Üç maymunu oynamaya kimsenin hakkı yok’

Üniversite yetkililerine de seslenen Soysal, “Üç maymunu oynamaya kimsenin hakkı yok. Biz evimizi satmak zorunda kalırken, çocuklarımızı tedavi ettiremezken, o nasıl burada ders verebiliyor” diye konuştu. Ardından söz alan diğer işçiler de “Artık ölsek de kurtulsak” diyerek tepki gösterdi.

5 işçi gözaltına alındı

Açıklama sonrası oturma eylemine geçen işçilere müdahale eden polis, 5 işçiyi gözaltına aldı. 

MA – İSTANBUL