Demirtaş: Erken seçim kararının devamını getirmek gerekir


HABER MERKEZİ – HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sağlık durumuna ilişkin henüz bir teşhis konulmadığını bildirdi. HDP’nin erken seçim çağrısı yapmasını ilk adım olarak doğru olduğunu ifade eden Demirtaş, seçim kararının devamının getirilmesi gerektiğini belirtti.

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, avukatları aracılığıyla cezaevinden Evrensel gazetesinden Meltem Akyol’un sorularını yanıtladı. Sağlık durumuna ilişkin soruya Demirtaş, “Sağlığım çok iyi değil maalesef. Avukatlarım ve milletvekilleri konunun detaylarını açıkladılar. O günden bu yana yeni bir gelişme yok. Zaman zaman göğsümdeki sancı nüksediyor, nefes alışverişimi zorluyor. Tetkikler devam ediyor. Henüz bir teşhis konulamadı.” dedi.

‘Sağlık meselem gündem olsun istemedim’

Demirtaş, sağlık durumunu dışarıya geç iletilmesinin kendi kararı olduğunu belirterek, “HDP’nin bu nedenle haberi olmadı. Bunca sorunun ve hasta tutsağın olduğu bir dönemde gerçekten de sağlık meselem gündem olsun istemedim.” dedi.

‘Hasta tutsak sorununa ses verilmeli’

Urfa Cezaevinde hasta tutuklu 64 yaşındaki Emine Aslan Aydoğan’ın yaşamını yitirdiğini hatırlatan Demirtaş, “Durum gerçekten çok ciddidir. Herkesin hasta tutsaklar sorununa ses vermesi, konuyu gündeme taşıması gerekir.” diye konuştu. Sağlık durumunu haber vermemekle belki de eksik düşündüğünü ifade eden Demirtaş, “Yoksa partimle aramızda en küçük bir sorun ya da gerilim yok” dedi.

‘Erken seçim kararının devamını getirmek gerekir’

HDP’nin erken seçim çağrısına ilişkin değerlendirmede bulunan Demirtaş, şunları kaydetti: “HDP erken seçim çağrısı yaptı ve bence ilk adım olarak bu doğruydu. Şimdi bunun devamını getirmek ve seçime nasıl, hangi ittifaklar ve hangi ilkelerle gidileceğini netleştirmek, bunun için asgari bir demokrasi programı ilan edip hayata geçinceye kadar faşizme karşı her yerde mücadeleyi örgütlemek gerekir. Yoksa HDP istedi diye erken seçim olmayacak. Ama halkın önüne somut bir program ve demokrasi blokunun ilanı ile çıkılıp konferanslar, mitingler, yürüyüşler ve yaratıcı sivil itaatsizlik eylemleriyle kitle desteği görünür kılınırsa (Ki çok fazla destek olacaktır) erken seçim çağrısı daha anlamlı hale gelir ve karşılık da bulur.”