DİSK’ten 15-16 Haziran etkinliği: ‘Bildiğimiz yoldan yürüyoruz’

15-16 Haziran büyük işçi direnişi etkinliklerine devam eden DİSK üyeleri, Yoğurtçu Parkı’nda direnişte hayatını kaybedenleri anarak, mücadeleye devam etme sözünü yineledi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 15-16 Haziran büyük işçi direnişinin yıl dönümü dolayısıyla Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu’nun katılımıyla Gebze Kent Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklama sonrasında Gebze’den yola çıkan 51 kişilik temsili DİSK üyesi Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda yapılacak basın açıklaması ve müzik dinletisine doğru yola çıktı. Gebze’den yola çıkan DİSK üyelerini Kadıköy’de bulunan üyeler karşıladı. Kadıköy’de Salı Pazarı Sokağı’nda bir araya gelen DİSK’liler Yoğurtçu Parkı’na yürüdü.

Yoğurtçu Parkı’nda 15-16 Haziran’da hayatını kaybeden Mehmet Gıdak, Mustafa Baylan ve Yaşar Yıldırım adlı işçiler anıldı. “Sağlıklı, güvenceli ve insanca bir yaşam için bildiğimiz yoldan yürüyoruz” pankartının açıldığı açıklamada sık sık “Yaşasın 15-16 Haziran direnişimiz” ve “İşçiler açken patronlara huzur yok” sloganları atıldı. Etkinlik işçi sınıfı mücadelesinde hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşu ile başladı.

‘Ülke battıkça baskı artıyor’

DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, hayatını kaybedenleri anmak ve mücadelelerini gelecek kuşaklara aktarmak için bir araya geldiklerini söyleyerek, 51 yıl önceki mücadelenin yeni bir versiyonunun olduğu bir koşulda mücadeleyi devam ettirdiklerini belirti. O zaman verilen mücadelenin sadece 2 günlük yürüyüşten ibaret olmadığının altını çizen Serdaroğlu, “Bu mücadelenin daha geniş bir anlamı vardı. O zamanda kapitalizm işçiler üzerinden servet biriktiriyordu, bugün de aynı koşulları yaşıyoruz” dedi.

‘Milyonlarla tepki göstereceğiz’

“İşçilerin çekmiş olduğu eziyet iktidarın politik tercihini sermayeden yana koymalarından kaynaklanıyor” diyen Serdaroğlu, “Biz de yüreği işçilerle birlikte atan halkımızla cevap vermeye çalışıyoruz. Bugün 50, yarın bin, öbür gün 200 bin, bir sonraki gün ise Gezi’deki gibi milyonlarca insan ile tepkimizi göstereceğiz. 15-16 Haziran’ın ışığında yürüyoruz. Bildiğimiz yoldan yürüyoruz diyoruz. Bundan sonra da bize öğretilen çerçevede DİSK olarak karşımızda hangi güç olursa olsun mücadele edeceğiz” diye konuştu.

‘Örgütlenmeye çağırıyorum’

Ardından geçilen basın açıklamasını DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu okudu. “15-16 Haziran Türkiye işçi sınıfının emeğine, ekmeğine ve haysiyetine sahip çıktığını direnişin adıdır” diyen Çerkezoğlu, “Direnişin kendiliğinden olduğu yazılır. Ama DİSK ilk andan itibaren yaşanan saldırılara karşı hazırlanmıştır. 15-16 Haziran DİSK’in aldığı kararla, güçlü bir liderlikle ve sınıf disipliniyle gerçekleştirilmiştir. 15-16 Haziran işçi direnişinin işçi sınıfı mücadelesinin önüne ışık tutmaya devam ediyor. Bedeli ne olursa olsun yeni bir yol açarak eşitliğin, özgürlüğün, barışın ve kardeşliğin egemen olduğu, demokrasinin bütün kurum ve kuralları ile işlediği, ürettiğimiz değerlerin hakça paylaşılması için yürüyoruz. Bütün işçi kardeşlerimizi bu yan yana olmaya, örgütlenmeye ve DİSK’li olmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasından sonra Bandista müzik grubu sahne aldı. Etkinlik söylenen şarkılarla son buldu.

HDK Emek Meclisi’nden açıklama

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Bağcılar Emek Meclisi, 15-16 Haziran İşçi Direnişi’nin yıldönümüne dolayısıyla Bağcılar Meydanı’nda bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. “15-16 Haziran Ruhuyla Kölelik Zincirlerini Kıracağız” pankartı açılan açıklamada, “Rejim krizine devrim son verecek” ve “Özgürlük savaşan işçilerle gelecek” dövizleri taşındı. Açıklamada, “Yaşasın işçi sınıfının 15-16 Haziran şanlı direnişi” ve “Yaşasın işçilerin birliği” sloganları atıldı.

Açıklamada söz alan HDK Bağcılar Emek Meclisi Üyesi Ercan Tilmaş, 19 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarının sermaye tekellerinin daha çok kar etmeleri için her taleplerini yasalaştırdığına işaret ederek, “Bütün bu işçi düşmanı uygulamaları, teşvik ediyor ve kalıcılaştırmak için elinden geleni yapıyor. Yasaların ve sözleşmelerin güvence altına aldığı grev hakkı, işçi sınıfının üretimden gelen gücünü kullanma hakkı, basit bir imzayla ertelenip devre dışı bırakılıyor. Patronlara her fırsatta ‘sayemizde artık grev yapılamıyor’ denilerek işçilerin haklarının nasıl gasp edildiği açıkça gösteriliyor” diye konuştu.

‘Hak, birlik olup mücadele ederek alınır’

İşçi ve emekçilere dayatılan kölelik koşullarında çalışmaya karşı alternatifleri olduğunu kaydeden Tilmaş, “Haklarımızı almak için dayanışmak, birlik olmak ve mücadele etmek gerekir. 15-16 Haziran direnişi bunun en büyük örneğidir. Bugün de emekçilere dayatılan kölelik düzenine karşı memleketin dört bir tarafında mücadele verilmekte, direnişler sergilenmektedir. Sömürü düzenine karşı 15-16 Haziran ruhuyla mücadeleyi yükseltelim” ifadelerinde bulundu.