Durmuş Yılmaz: MB taahhütlü kredileri yeni ekonomik ve sosyal sorunlar getirir

Merkez Bankası eski Başkanı ve İyi Parti milletvekili Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası’nın 20 milyar liralık yatırım taahhütlü kredi paketinin yeni ekonomik ve toplumsal sorunlar getireceğini söyledi.

Durmuş Yılmaz, kanuna göre MB’nın avans veremeyeceğini, kredi açamayacağını belirterek, “Sorun kaynak kıtlığı değil güven eksikliğidir” dedi.

Eski Merkez Bankası Başkanı ve İyi Parti milletvekili Durmuş Yılmaz, tartışmalara neden olan Merkez Bankası’nın 20 milyar liralık yatırım taahhütlü kredi paketinin faydadan çok yeni ekonomik ve toplumsal sorunlar getireceğini belirtti.

Durmuş Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, Merkez Bankası kanuna göre bankanın kredi veremeyeceğini belirterek şöyle dedi:

“Açık piyasa işlemlerini düzenleyen 52’nci madde ‘Açık piyasa işlemleri, yalnızca para politikası amaçları için yürütülür ve Hazine’ye, kamu kurum ve kuruluşlarına kredi amacıyla yapılamaz’ hükmünü amirdir. Altını çizerek söylemek gerekirse, açık piyasa işlemleri yoluyla gerek kamunun gerekse diğer kurum ve kuruluşların uzun vadeli kredilendirilmesi kesinlikle mümkün değildir.”

‘MB avans veremez, kredi açamaz!..’

Durmuş Yılmaz, yasanın 56’ncı maddesinin de “Banka, bu kanunla yetki verilen işlemler dışında avans veremez, kredi açamaz…” hükmünü getirdiğine dikkat çekti.

Durmuş Yılmaz

Yılmaz’ın dikkat çektiği bir başka madde, Merkez Bankası’nın reeskont koşullarını düzenleyen 45’inci maddesi. Yılmaz bu maddenin de yatırım taahhüt kredilerine engel olduğunu belirtti. Yılmaz şöyle dedi:

‘Sorun kaynak kıtlığı değil güven eksikliğidir’

“Büyümeyi yatırımla değil, talep artışları ile sağlıyoruz ve sürekli tüketici kredisi paketleri açıklıyoruz. Yönetim uzun vadede bunun sürdürülemeyeceğinin farkında ki ‘yatırım taahhütlü avans kredisi’ gibi uygulamalara yöneliyor. Ancak bu arada şu da söylenmeli. Yatırımların canlanmamasının esas nedeni, kaynak kıtlığı değil, güven eksikliğidir.”

Durmuş’un detaylı eleştirileri videoda…