Elmalı Davası gündem oldu: İstismar failleri sokakta

Antalya’da 2 çocuğun cinsel istismara uğramasına ilişkin Elmalı Davası olarak bilinen dosyada sanıkların tahliye edilmesi, çocukların mektubunun sanal medyada yayınlanmasıyla yeniden gündem oldu.

Antalya’nın Finike ilçesinde, kız çocuğu G.E.G. (7) ile ağabeyi İ.E.G.’nin (10), cinsel istismara uğramasına ilişkin yürütülen soruşturma sanal medyada gündem oldu. Antalya’da iki çocuğun cinsel istismarı çizdikleri resimlerle anlattığı Elmalı davasında yargılanan annenin ve üvey babanın adli kontrolle serbest bırakılması yeniden gündeme geldi.

Karara tepkilerin gösterildiği #ElmalıDavası hashtagi sanal medyada birinci gündem oldu.

Paylaşımlardan bazıları şöyle;

* Sera Kadıgil: 2 çocuk aileleri tarafından korkunç bir istismara uğruyor. Çocuklar yaşadıklarını yaza çize anlatıyor. Raporlar açık ama sanıklar 3. celsede serbest bırakılıyor! Sarayı korumak için aslan kesilen düzen yargısı, mevzu kadın ya da çocuk olunca üç maymuna dönüyor!#elmalıdavası

* Saadet Özkan: Çocuklar bağıra bağıra konuştu ama istismarcılar sokakta aramızda. İstismarcılar Elmalı Davasında tahliye edildi ve sanıkların yüzlerindeki o ifade çocuklara ihanetti. Heyete anlattık ama çaresiz kaldık #elmalıdavası ?@ucimorgtr? ?@yucelceylancom.

* Barış Atay: Ceza verilmesi için daha ne olması lazım? #ElmalıDavası sanıkları nasıl tahliye edilebilir? Siz bu hakimleri özel olarak mı seçiyorsunuz?@abdulhamitgul.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da sanal medyadaki tepkilerin ardından yaptığı açıklamada,  “Faillerin mümkün olan en ağır cezayı alması için devam eden hukuki süreçte çocuklarımızın üstün yararı gözetilerek Bakanlığımızca yakın takibimizi sürdüreceğiz” dedi.

Paylaşımlar kaldırıldı

Instagram ise Elmalı davasına tepki gösteren paylaşımları kaldırdı. “halkekmag” isimli Instagram hesabının yaptığı paylaşımda olayın özeti anlatılarak “çocuk susar sen susma” mesajı verildi. Ancak Instagram söz konusu paylaşımı bilinmeyen bir nedenle kaldırdı.

Ne olmuştu?

Olay geçen yıl Haziran ayında savcılığa giden babaannenin ihbarıyla ortaya çıktı. 6 ve 9 yaşında olan iki torununun cinsel istismara uğradığını, eski gelini Merve A. ve eşi Rahmi A. ile gelininin erkek arkadaşlarından şikayetçi oldu. Koruma altına alınan iki çocuk üvey babası Rahmi A. ile iki kişinin kendilerine istismarda bulunduğunu anlattı.

MA / ANTALYA