Erdoğan: Şaşırmış zat, milletvekili müsveddesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Malatya’da dış siyasete dair açıklamalarda bulundu. Macron ve Hollanda’lı vekil Geert Wilders’e sert sözler sarf etti.

Emmanuel Macron – Geert Wilders

Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile çatışmasını sürdürüyor. Diğer taraftan Erdoğan karikatürü paylaşan Hollanda Milletvekili Geert Wilders’e de ‘milletvekili müsveddesi’ dedi.

Malatya’da partisinin il kongresinde gündeme dair konuştu. Burada kendisi ve partisi hakkında “terörist” diyen Hollanda Özgürlük Partisi Başkanı Geerth Wilders’e cevap vererek, “Hollanda’da bir milletvekili müsveddesi var. Haddini bil. Faşizm bizim kitabımızda yok, sizin kitabınızda var” dedi. 

‘Sen önce kendine dön bak’

Erdoğan ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u da hedef alarak, “Fransa’nın başındaki zat şaşırmış, yatıyor kalkıyor Erdoğan’la uğraşıyor. Önce sen kendine bir bak. Dün Kayseri’de de söyledim bu bir vaka. Onun için bir kontrolden geçmesi lazım” diye konuştu.

Erdoğan Suriye’de briket evler yaptıklarını söyleyerek, “Söz verdiler bize, başta Almanya. 50 dereden 50 su getirdiler. Bunların sözlerine inanılmaz. ‘Biz STK’larımızla bu yolda devam ederiz’ dedik. Biz batıdan teşekkür beklerken, sınırlarımız dibinde terör koridorları oluşturma gayretiyle karşılaştık” ifadelerini kullandı. 

Doğu Akdeniz’de hamleleri geliştirdikleri için tehdit derecesine varan engellemelere maruz kaldıklarını söyleyen Erdoğan, “Şimdi duyuyorum bazı ABD’liler çıkıyor İlham kardeşimizi arıyor, ‘Biz sizin yanınızda kimin yer aldığını biliyoruz. Yeri gelirse yaptırım uygularız’ diyor. Sen kiminle dans ettiğinin farkında değilsin. Yaptırımın neyse geç kalma yap. Biz sizden F-35 için adım attık, para ödedik, vermediniz. Bizi tehdit ettiniz. Biz kabile devleti değiliz, Türkiye’yiz” şeklinde konuştu. 

Geert Wilders’in karikatürü

İslam ile ilgili çıkışlarıyla tanınan Hollandalı milletvekili Wilders, bu kez Erdoğan’ı karikatürize eden bir resim paylaştı. Erdoğan’a hakaret içeren karikatür, Türkiye’de sosyal medyada tepki gördü.

Wilders, Erdoğan’ın Malatya konuşmasını canlı yayınlayarak şu mesajı yayınladı:

“Erdoğan bana faşist diyor. Ama bu onun kendi felsefesidir. Özgürlüğümüzü savunuyorum ve totaliter İslami ideolojinin özgürlük eksikliğine karşı çıkıyorum.”

Erdoğan: Macron zihinsel tedavi görmeli

Haber Merkezi