Gazeteci Can Dündar’a 35 yıl hapis istemi

MİT Tırları davasında yargılanan gazeteci Can Dündar hakkında 22.5 yıldan 35 yıla kadar hapis cezası istendi.

Gazeteci Can Dündar

MİT Tırları davasında yargılanıp hapis yatan ve tahliye olduktan sonra Almanya’ya yerleşen Can Dündar hakkında FETÖ üzerinden yeni bir iddaianame hazırlandı ve hakkında 35 yıla kadar hapis cezası istendi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Can Dündar’ın ‘Devletin gizli bilgilerini açıklamak’ suçlamasıyla önce 7 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar vermiş ardından cezada indirim yaparak 5 yıl 10 hapis cezasına hükmetmişti.

Temyiz başvurusu üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Dündar hakkındaki cezayı bozmuş, dosya yeniden İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gelmişti. Dündar hakkında firari olduğu gerekçesi ile gıyabi tutuklama kararı alınmıştı. Kırmızı bülten çıkarılması için de başvuru yapılmıştı.

Can Dündar’dan yanıt: MİT’in silah nakli diye bir görevi yok

Can Dündar, kişisel YouTube kanalında hakkında istenen cezayı değerlendirdi ve ‘devlet bir suç işledi, ben de bunu gösterdim’ dedi.

Dündar, şunları kaydetti:

  • “Asıl suç, istihbaratın illegal bir operasyon yapması, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın bu suçu sahiplenmesidir; o suçun haberinin yapılması değil.”
  • “Lahey’de eşimin durumu soruldu. Kendisinin pasaportuna el konuldu. Şimdi AYM’ye baş vurduk. Oradan da olumsuz yanıt gelirse AİHM’e gideceğiz.”

“Delil olarak sunulan video kesilmiş”

  • “Tamam benim suçum hükümetin illegal bir operasyonunu ortaya sermekti. Cümlenin devamı var eşimin suçu ne? Evet hükümetin illegal operasyonunu ifşa etmek suçsa bu suçu kabul ediyorum. Bunu mahkemeye getirecek olurlarsa illegal bir iş yaptıklarını kabul etmiş olacaklar.”

Mal varlıklarına da el konulmuştu

Geçtiğimiz hafta da Can Dündar’ın Türkiye’de bulunan mal varlıklarına el konulmuş ve yakalam emri çıkarılmıştı.

Gerçekleştirilen duruşmada, yurt dışında olan ve hakkında kırmızı bülten ile iade talebi bulunan gazeteci Can Dündar ile ilgili “15 gün içerisinde mahkemeye veya Türkiye sınırlarındaki herhangi bir adliye veya kolluk kuvvetine gelmediği, teslim olmadığı taktirde ‘kaçak’ olduğuna dair karar verileceği, gazete vasıtasıyla ve ikametinin kapısına asılmak suretiyle ilan yapılmasına” karar verildiği hatırlatılmıştı. 

TIKLAYIN: Mahkemeden Can Dündar’ın mal varlıklarına el koyma kararı

TIKLAYIN: Gazeteci Can Dündar’ın yargılanmasına devam edildi

TIKLAYIN: ‘Özgürüz Radyo’ ve ‘ozguruz20.org’ sitesi erişime kapatıldı

Haber Merkezi