HDP Sözcüsü Kubilay: 4 kardeşin intihar etmesinin sorumlusu iktidardır

HDP Genel Merkezinde basın toplantısı düzenleyen HDP Sözcüsü Günay Kubilay
gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu Sabah saatlerinde Van İpekyolu Belediye Eşbaşkanları Azim Yacan ve Şehsade Kurt’un evlerinin basılarak gözaltına alındıklarını ve belediyeye kayyum atandığını hatırlatan Kubilay, “Kayyımcı zihniyeti kabul etmiyoruz, bu zihniyeti en sert şekilde kınamaya devam ediyoruz.” dedi. Halkların Demokatik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu’nun da hakkında soruşturma olduğu gerekçesiyle evinin basılarak gözaltına alındığını söyleyen Kubilay, gözaltı, tutuklamalar ve baskıların partilerini mücadelelerinden alıkoymayacağını belirtti.

CHP’ye Suriye politikasına dönük eleştirilerde bulunan Kubilay, “Suriye’de savaş sona erdiğinde Türkiye’nin başına büyük yeni belalar açacak, Diyarbakır, Suruç, Ankara katliamları gibi yeni katliamlara kapı aralayacak olan bu vahim duruma ne diyorlar?” diye sordu. IŞİD ve türevi çetelerin Türkiye’nin başına bela edilerek yeni katliamların da yolunun açılmış olacağına dikkat çeken Kubilay, Türkiye’nin Suriye topraklarından derhal çıkmasını talep etti.

‘2020 bütçesi halkın ihtiyaçlarından uzak’

2020 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı’nın Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlandığını hatırlatan Kubilay, “Bütçe büyüklüğü ülke tarihinde ilk kez 1 trilyon TL’yi aşmış olmasına rağmen, 2020 bütçesi de tıpkı öncekiler gibi, halkın ihtiyaçlarından çok iktidarın ihtiyaçları doğrultusunda hazırlandığı anlaşılıyor” dedi.
2020 bütçesinden sadece Kürtlerin değil ülkenin tüm yoksulları, emekçileri, kadınları, gençleri, çocukları, yaşlıları, engellilerinin de zarar göreceğini belirten Kubilay, “Ateşkesin yürürlükte olduğu 2013 yılından 2019’a gelindiğinde güvenlik ve savaş bütçesi yaklaşık 1,5 kat (yüzde 145) arttı.” dedi.

İstanbul Fatih’te 4 kardeşin evlerinde intihar ettiği olayına değinen Kubilay,
“4 kardeşin parasızlıktan, yoksulluktan, çaresizlikten intihar etmesinin sorumlusu, yoksulluğu bu topluma kader olarak empoze eden AKP iktidarıdır. 4 kardeşin intihar etmesinin sorumlusu daha cenazeleri yerden kaldırılmadan elektriklerini kesme cüreti ve ahlaksızlığını gösteren elektrik dağıtım şirketi ve kamusal hizmet adına ne varsa özelleştiren, yandaş sermaye gruplarına aktaran bu iktidardır. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2002 – 2018 yılları arasında Türkiye’de günde ortalama 8 kişi hayatına son verdi.” dedi.

‘Ispanak zehirlenmesine ilişkin gerçek bilgi verilmeli’

İstanbul’da ıspanak tüketiminin ardından yaşanan zehirlenme olayına değinen Kubilay, bu durumun gıda denetlemenin yetersizliği ve iktidarın gıda denetimleri konusundaki aymazlığını ortaya koyduğunu söyledi. Kubilay, ıspanak üreticilerini de mağdur etmeden olayla ilgili gerçek bilgilerin verilmesini istedi.