HDP: Ücretli öğretmenler açlığa terk edilemez

HDP Eğitim Politikaları Sözcüsü Karahanlı, ücretli öğretmenlerin ve usta öğreticilerin salgın süresince ücretlerinin ödenmesi gerektiğini bildirdi.

Karahanlı, acilen ücretli öğretmenlere ilişkin mevzuatta gerekli değişikliklerin yapılmasını istedi.

HDP Eğitim Politikaları, Spor ve Kültür-Sanat Komisyonu Sözcüsü Sevtap Akdağ Karahalı, ücretli öğretmenlere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, koronavirüs tedbirleri kapsamında okullardaki eğitime verilen aranın 30 Nisan’a kadar uzatıldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ücretli öğretmenlerin mevzuat gereği sadece girdikleri dersler için ücret alabildiğini, bir şey yapılamayacağını söylediği aktarıldı. Açıklamada, Bakan Selçuk’un açıklamasının ücretli öğretmenlerin en az Nisan ayı sonuna kadar açlığa mahkum edileceğinin ilanı olduğu belirtildi.

‘Salgın süresince mağduriyetin önüne geçilmeli’

Açıklamada, “Ücretli öğretmenler sanki kendi tercihleri sonucu derse girmiyormuş gibi asgari geçim koşullarını sağlayacak bir gelir desteğinden mahrum bırakılmaktadır.” denildi. Bakanın ve iktidarın sorumluluğunun mevzuat gerekçesine sığınarak 80 bin eğitim emekçisini açlığa terk etmek olmadığının belirtildiği açıklamada, aksine acilen mevzuatta gerekli değişiklikleri yaparak en azından salgın süresince mağduriyeti önüne geçilmesi olduğu kaydedildi.

‘Ders ücretleri eksiksiz ödenmeli’

Açıklamada, ücretli öğretmenlerin ve usta öğreticilerin ders ücretlerinin eksiksiz ödenmesi gerektiği belirtildi. Açıklamada, özel rehabilitasyon ve eğitim merkezlerindeki öğretmenler için de geçerli olması istendi.

Bakanlığın, eğitim emekçileriyle, sendikalar ve alandaki meslek örgütleriyle diyalog kanalları kurmasının istendiği açıklamada, “Onların talep ve önerilerini dikkate alarak eğitim emekçilerinin özlük, demokratik, ekonomik ve sosyal açıdan temel sorunlarına çözüm olacak yasal değişiklikleri gerçekleştirmek için hızla adım atmalıdır.” denildi.