HDP’li Vekil Başaran: Siyaset yapmaktan geri adım atmayacağız

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü  ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, HDP Genel Merkezinde basın toplantısı düzenledi. Gözaltına alınan ve tutuklanan HDP’liler ile kayyum atamalarına değinen Acar Başaran, bugün de Şırnak Beytüşşebap ilçesinde ilçe eşbaşkanlarının da aralarında bulunduğu onlarca kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Ankara’da dün gözaltına alınan 9 kadın arkadaşlarının hala gözaltında bulunduğunu belirten Acar Başaran, gözaltındakilerin avukatlarıyla görüşme taleplerinin reddedildiğini söyledi. Acar Başaran, gözaltındaki kadınların basına servis edilmek üzere toplu fotoğraflarının çekilmek istendiğini dile getirerek, ancak kadınların bunu kabul etmediğini ifade etti.

’21 belediyeye kayyum atandı 10 belediye eşbaşkanı tutuklandı’

Bugüne kadar 21 belediyelerine kayyum atandığını, kayyum atanan belediyelerden şu ana kadar 10 belediye eş başkanlarının tutuklandığına vurgu yapan Acar Başaran, “Tutuklanan belediye eş başkanları için hazırlanan dosyalarda ‘suç uydurulduğunu’ söyledi. “Anayasa çok açık; belediye başkanları, meclis üyeleri ancak görevleri nedeniyle işledikleri bir suçtan haklarında kovuşturma varsa görevden uzaklaştırılabilirler” diyen Acar Başaran belediye eşbaşkanlarının görevleri ile ilgili bir suçları olmadığını belirtti.

‘Siyaset yapmaktan vazgeçmeyeceğiz’

Demokratik siyasetten vazgeçmeyeceklerine dikkat çeken Acar Başaran, “Başta kadınlar olmak üzere bu toprakların asli unsurları olan bizler siyaset yapmaktan, topluma umut olma iddiamızdan hiçbir şekilde geri adım atmayacağız” diye konuştu.