Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Damadı kapının önüne koyacaksın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis’te düzenlenen grup toplantısında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’a ekonomiye dair tavsiyelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ı kastederek Erdoğan’a seslendi ve ‘Damadı kapının önüne koyacaksın’ dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin Meclis’te düzenlenen grup toplantısında ekonomi ve Tank Palet Fabrikası’nın satışına dair değerlendirmelerde bulundu.

Tank Palet Fabrikası’nın değerinin 20 milyar dolar olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a ’20 milyar dolarlık fabrikayı kime peşkeş çekiyorsun?’ diye sordu.

Türkiye’nin işsizlikte dünya üçüncüsü olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu’nun hedefinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve açıklanan istihdam paketleri vardı. İstihdam paketlerinin açıklanması ile Türkiye’de işsizliğin arttığını savunan Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tavsiyede bulunarak şunları kaydetti:

“17 yılda 9 milyon kişiye iş imkânı sağladık.’ Buna ne diyeyim ben Allah aşkına ya! Okuduğun zaman memlekette işsizlik yok. Ne diyeyim ben şimdi. Ak Parti döneminde 15 istihdam paketi açıldı. Her pakette işsizlik büyüdü. 56 tane reform paketi açıkladılar, bir şey çıkmadı. İşsizlikte dünya üçüncüsüyüz. Erdoğan’a bir tavsiyem; sen paket açıklayacağına bir paket hazırlayacaksın. Damadı paketleyip koyacaksın kapının önüne.”

Gerçek işsiz sayısı 8 milyon 112

“2003 toplam işsiz 587 bin 479 kişi, 2018’de 3 milyon 509 bin 603 kişi artış oranı yüzde 497. Genç işsiz 2003’te 169 bin 272 kişi, 2018 1 milyon 555 bin kişi artış oranı yüzde 524. Diplomalı işsizler 2003’te 36 bin 444 kişi 2018’de 753 bin 767 kişi fark yüzde bin 968. İşsizlik bütün kötülüklerin anasıdır. Bunlar TÜİK’e başvuranlar. Bir de 137 bin kişi ülkeyi terk etti.”

“İşsizlik bütün kötülüklerin anasıdır. Bunlar TÜİK’e başvuranlar. Bir de 137 bin kişi ülkeyi terk etti. Gerçek işsiz sayısı 8 milyon 112 bin kişi. Hapishaneler tıka basa dolu parası olan dışarıda gariban olan içeride. Kendini yakan var gördük asan var şimdi sıra toplu intiharlara geldi. Toplumda huzur kalmadı endişe var toplumda. Açlığın olduğu yerde huzur olur mu? Devletin mallarının ve bütçelerinin talan edildiği ülkede huzur olur mu?”

‘Aptal diyen adama mektubu ‘takdim’ edecek’

ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği mektuba da değinen Kılıçdaroğu, “Ya sana ‘aptal’ diyor, sen bunu nasıl hazmediyorsun?’ dedim, buna da kızdılar. Biz mi yiyip yutacağız? Biz bunlara pabuç bırakmayız. Bak senin mal varlığını ben de biliyorum, dünya da biliyor. Korkma adam gibi cevap ver. Mektup çöp sepetinde değilmiş. Ya sen cebinde mektup taşıyacak pozisyonda mısın? Çağıracaksın bizim büyükelçiyi ABD’den, ‘Bu mektubu kabul etmiyoruz, iade et’ diyeceksin. Kendisine aptal diyen adama mektubu ‘takdim’ edecek” değerlendirmesinde bulundu. (HABER MERKEZİ)