KYK borçlusu öğrencilerden, Cengiz Holding önünde haciz protestosu

KYK borçlarının silinmesi talebiyle Cengiz Holding önünde açıklama yapan üniversite öğrencileri, “Cengiz Holding’in değil, öğrencilerin borçlarının silinmesini ve hacizlerin kaldırılmasını istedi

Fotoğraf: MA

 
Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından öğrencilere verilen kredinin geri ödenmesi öğrencileri sokağa döktü. Kredilerin mezuniyetten kısa bir süre sonra öğrencilerden tahsil edilmek istenmesi sürerken, 280 bin öğrenciye daha haciz geldiği bildirildi.

Milyonlarca öğrencinin ödemekte güçlük çektiği KYK borçlarının silinmesini beklerken Cengiz Holding’in geçmiş dönemde 422 milyon liralık vergi borcunu silmesine tepki gösteren üniversite öğrencileri İstanbul’da eylem düzenledi.

DirenÜniversite ve Güvence Hareketi’nden öğrenciler, tepkilerini göstermek üzere Altunizade’deki Cengiz Holding binası önünde bir araya geldi.
 

‘Cengiz Holding’in değil, öğrenci borçları silinsin’

Foto: MA


“Cengiz Holding’in borçları değil, KYK borçları silinsin” pankartı açan öğrenciler, yine “KYK borçları silinsin”, “İş ekmek güvence” ve “Holdinglere değil, öğrencilere güvence” sloganları attı. Yapılmak istenen açıklamaya müdahale eden polisler, Akın Kara isimli bir öğrenciyi gözaltına alındı.  
 
Müdahaleye rağmen açıklamalarını yapan öğrenciler Cengiz Holding’in milyonlarca liralık vergi borçlarının silinmesine karşı tepkilerini gösterdi. Öğrenciler adına konuşan Gökhan Altan, üniversite bitince bir iş bulur umudu ile kredi aldıklarını belirterek, “Ancak bu günden güne kabusumuz oluyor. Çünkü ülkenin prestijli üniversitelerinde okusak ve yanında 2-3 dil bilsek yine de iş bulamıyoruz. Geldiğimiz üniversitelerin bilimsel bilginin üretildiği ve özgür düşünme ortamından çok uzak olduğunu zaten biliyorduk. Fakat geleceğinizi garantiye alın vaatleriyle 5’er 10’ar sokak aralarında açılan üniversitelerin bugünün koşullarında güvenceli gelecek sağlamadığı da açıktır” dedi.
 

280 bin KYK borçlusuna haciz

Fotoğraf: MA


Taleplerinin açık ve net olduğunu vurgulayan Altan, “Daha geçen gün 280 bin KYK öğrenim kredisi borçlusuna haciz geldiğini öğrendik. İşsiz bir üniversite öğrencisine borcunu ödeyemediği için haciz gönderenler, halkın vergilerini talan edenlerin bu talanını nasıl daha görkemli yapabiliriz diye hummalı çalışmalar içeresindeler” diye konuştu. Bu yıl mezun olacak 4 yıllık bölüm okuyan bir arkadaşlarının faiz eklenmeden ödemesi gereken tutarın 21 bin TL’den fazla olduğuna işaret eden Altan, “Evlerimize haciz gönderenlere soralım, iş yoksa borç ödenir mi?” dedi.

Eylem, gözaltına alınan Kara’nın serbest bırakılmasının ardından sona erdi. MA – İSTANBUL