Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen hükümetle anlaştı iddiası

Memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme görüşmelerinde son gün anlaşmaya varıldığı öne sürüldü.

Hükümet ile Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde yarın imzaların atılacağı belirtiliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, yarın saat 14.30’da basın toplantısı yapılacağı bilgisi verilerek, “2022-2023 yıllarını kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri kapsamında düzenlenecek toplantıda, kamu görevlilerinin geneline ilişkin toplu sözleşme müzakerelerinin sonucu açıklanacak” denildi.

3600 ek gösterge metinde yer alacak iddiası

Mutabakat metninde, maaş artışının yanısıra memurların uzun süredir hayata geçirilmesini bekledikleri 3600 ek göstergeye ilişkin de bir maddenin olacağı öne sürülüyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018 Seçim Beyannamesi’ni açıklarken, “Polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve diğer idarecilerimizin emeklilik ek göstergelerini 3600’e çıkaracağız” demişti ancak bu söz bugüne kadar yerine getirilemedi.

4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023’teki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, hükümetin yeni zam teklifini sendikalara bugün sunması bekleniyor.

Yaklaşık 6,5 milyon memur ve memur emeklisinin aylıklarına gelecek iki yılda yapılacak zam miktarının belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerine 2 Ağustos’ta başlanmıştı.

600 TL seyyanen zam talebi

Görüşmelerin geride kalan bölümünde Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen’in taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17, iki yılda yüzde 6 refah payı artışı talebine karşılık, hükümet, 2022’nin ilk altı ayında yüzde 5, ikinci altı ayında yüzde 6, 2023’ün ilk ve ikinci altı aylarında yüzde 6+6 ve enflasyon farkları teklifinde bulunmuştu.

Taraflar arasında yarın anlaşma sağlanamaması halinde, sözleşme görüşmelerinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlayacak. 11 kişinden oluşan Hakem Kurulu, memur ve memur emeklisine 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak zamma dair nihai kararı ağustos ayı içerisinde verecek.

Kaynak: Gazete Duvar