Metal-İş ile MESS arasındaki TİS uyuşmazlıkla sonuçlandı

HABER MERKEZİ – 41 fabrikadan binlerce işçiyi kapsayan Birleşik Metal-İş ile MESS arasındaki Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlandı. Metal işçileri, MESS’in kazanılmış haklarını geriye götürmeye yönelik yaklaşımını protesto amacıyla bugün ilk uyarı eylemini gerçekleştirdi.

DİSK Birleşik Metal-İş, Merkez TİS Komisyonu’nun dün yaptığı toplantının sonuçlarını yazılı açıklama ile duyurdu. Açıklamada, MESS ile 41 fabrikadan binlerce üyelerini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin 4 Aralık’ta yapılan toplantıda uyuşmazlıkla sonuçlandığını duyurdu. Açıklamada, MESS’in uzun yıllardır mücadeleyle kazanılmış ve halen kullanılan hakları geriye götürmeye yönelik teklifinin kabul edilemez olduğu belirtildi. Açıklamada, MESS’in gerek var olan hakların geriye götürülmesi yaklaşımı, gerekse de hiçbir önerilerini kabul etmemesinin işverenlerin toplu sözleşmeyi masada bitirme niyetleri olmadığını gösterdiğine vurgu yapıldı.

‘MESS’in teklifinin kabul edilmesi söz konusu olamaz’

Merkez TİS Komisyonu toplantısında, işyeri temsilcilerinin MESS’in teklifininin kabul edilmesinin söz konusu olmadığını, tartışma konusu bile edilmeyeceğini açık bir biçimde ifade ettiklerinin belirtildiği açıklamada, “MESS’in teklifleri, metal işçilerini daha kötü çalışma ve daha kötü yaşama koşullarına mahkum etmek demektir.” denildi.
‘İşçilerin düşük ücret zamlarına razı olması beklenemez’
Öte yandan, içinde bulunduğumuz dönemde bazı işyerlerinde üretimlerde kısmi sorunlar yaşansa da işverenlerin bir zarar içinde olmadıklarının görüldüğüne işaret edilen açıklamada, “İşverenlerin kârlılık oranlarında görece bir düşüş olabilir. Ancak, bu dönemsel ve kısmi sorunlar gerekçe gösterilerek işçilerin düşük ücret zamlarına razı olması beklenemez” diye belirtildi. “Oldukça ağır işlerde çalışan metal işçileri için verilen ücret teklifi, metal işçilerine açlık ve yoksulluk koşullarında yaşa ve çalış demektir.” denilen açıklamada, işçi ve emekçilerin bu koşulları hak etmediğine vurgu yapıldı.

‘Hükümete ve işverenlere uyarı’

Hükümet ve metal işverenlerinin uyarıldığı açıklamada, “Bu sürecin grev aşamasına gelmesi söz konusu olursa, yeni bir grev yasağı ile karşılaşmak istemiyoruz. Şimdiden ilan ediyoruz ki, olası bir grev aşaması ve grev yasağının söz konusu olması durumunda, metal işçileri grev yasağını tanımayacak ve Anayasa’dan ve uluslararası sözleşmelerden doğan grev hakkını her şart ve koşulda kullanacaktır.” denildi.
MESS’in bu süreçteki yaklaşımını protesto etmek için bugün ilk uyarı eylemine başladıklarının belirtildiği açıklamada, metal işçilerinin tepki olarak servislerden inerek fabrikalarına yürüyerek gittiği belirtildi.