Namaz Dağı’ndaki ağaç kıyımı protesto edildi

Şırnak’ta korucular tarafından ağaç kıyımının yapıldığı Namaz Dağı eteklerinde oturma eylemi gerçekleştiren HDP’liler, kıyımın son bulması çağrısı yaptı.

Şırnak kırsalındaki Besta ve Namaz Dağı bölgelerinde asker gözetiminde yaşanan ağaç kıyımı sürüyor. Korucular tarafından her gün tonlarca ağacın kesilmesi tepkiyle karşılanıyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak İl Örgütü de bugün ağaç kıyımının sürdüğü Namaz Dağı eteklerinde bulunan Kenîsarke’de açıklama yaptı. HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyeleri ve çok sayıda partilinin katıldığı açıklamada “Besta ve Cudi’deki ağaç katliamına karşı sessiz kalmayın” pankartı açıldı.

Talan ve rant

HDP’li Hasan Özgüneş, ağaç kesimini “katliam” olarak niteledi. Kesimin yapıldığı arazilerinin bazılarının yurttaşlara ait olduğuna dikkati çeken Özgüneş, “Devlet hem arazi sahiplerini baskı altında tutarak hem de kimi yöneticilerle işbirliği yaparak rant elde etmek amacıyla ormanlarımızı kesiyor ve doğamızı tahrip ediyor. Şırnak’ın güneyinde, Cudi’de bu tür kesimler devam ediyor” dedi.

Özgüneş, ağaç kesiminin yanı sıra orman yangınlarının da devam ettiğine işaret ederek, “Batıda deniz sahillerinde kimi kiralık eller vasıtasıyla yangınlar çıkartılarak, sermaye ve hükümet kesimlerine yeni rant alanları tesis ediliyor. Bunu kamuoyundan gizlemek için de, kendi elemanlarının orman yakmasını PKK’nin üzerine atıyor ve meselenin sorumluluğundan sıyrılmak istiyorlar. Bunlar rantçı, paraya önem verirler. Bunların ülke, halk gibi bir dertleri yok. Bunların derdi cepleri ve mideleridir” diye kaydetti.

Valiye tepki

Batı illerinde yaşanan doğa tahribatına gösterilen hassasiyetin bölge kentleri için gösterilmediğini vurgulayan Özgüneş, “İş Kürdistan’a geldiğinde devlet yetkilileri gözleri görmez, kulakları duymaz ve vicdanları sızlamaz bir duruma düşüyor. Doğamızın talanına, yaşamımızın çorak hale getirilmesine tepkimizi ortaya koyacağız. AKP hükümetine sesleniyoruz; Özgür Kürdü bitiremezsiniz. Özgür Kürdün değerlerini bitiremezsiniz. Kürtlerin yaşam alanlarını yok ederek bitirmek istiyorsunuz. Ama Kürt halkı dimdik ayakta” şeklinde konuştu.

Özgüneş, valiye de tepki göstererek, “Korucular eliyle yaptığınız bu katliamda vicdanınız sızlamıyor mu? Siz bu doğanın güzelliklerini yok ederek nesillere ne bırakmak istiyorsunuz? Bugün hayatımızı zehirleyerek neyi amaçlıyorsunuz? Niçin buna engel olmuyorsunuz?” sorularını yöneltti. Özgüneş, ağaç kıyımının son bulması çağrısı yaptı.

Açıklama, oturma eylemiyle son buldu.

Kaynak: MA