Osman Kavala hakkında gözaltı kararı! Gerekçe: 15 Temmuz

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Osman Kavala hakkında, 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltı kararı verildi.

HABER MERKEZİ – Gezi Davası’nda beraat kararı alan Osman Kavala saatler geçmesine rağmen cezaevinden tahliye edilmedi. Çok geçmeden AA’nın geçtiği habere göre, hakkında gözaltı kararı verildiği öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, Gezi Davası hatırlatılarak, bir kısım şüpheliler hakkında Başsavcılıkça 19 Şubat 2019 tarihinde iddianameyle kamu davası açıldığı belirtildi.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesinin 18 Şubat tarihli kararıyla, hakkında kamu davası açılan sanıkların beraatine ve tutuklu sanık Osman Kavala’nın tahliyesine karar verildiği anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Anılan kararın bozulması talebiyle ilgili mahkemeye süre tutum dilekçesi verilmiş olup, kararın gerekçesinin yazılmasını müteakip, Cumhuriyet Başsavcılığımızca istinaf kanun yoluna başvurulacaktır. Yargılama sonucunda tahliyesine karar verilen sanık Kavala hakkında, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Başsavcılığımızca yürütülen bir başka soruşturma kapsamında, TCK’nın 309. maddesi uyarınca Anayasal Düzeni Bozmaya Teşebbüs suçundan ayrıca gözaltı kararı verilmiştir.”

Evrensel Gazetesi’nden Meltem Akyol’a konuşan Osman Kavala’nın Avukatı İlkan Koyuncu Silivri Cezaevinden adliyeye gittiğini söyledi. Koyuncu, “Biz de öğrenmeye çalışıyoruz. Açıklanamaz bu karar, açıklanacak bir şey yok, belli” dedi.
‘Başsavcılık bırakmayın talimatı gönderdi’

Cumhuriyet Gazetesi Yargı Muhabiri Alican Uludağ, “Mahkeme Gezi davasında Osman Kavala hakkında tahliye kararı verince İstanbul Başsavcılığı cezaevi yönetimine bırakmayın talimatı gönderdi. Tahliye işlemleri bilerek geciktirildi. 6 saat sonra yeni dosya açıp gözaltı kararı verdiler. Şimdi 15 Temmuz’dan tutuklamak isteyecekler” paylaşımında bulundu.

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da Twitter’da, “15 Temmuz darbe girişimine ilişkin başka bir soruşturma kapsamında Osman Kavala hakkında yendien gözaltı kararı verildi. Yani tahliye etmiyorlar. Osman Kavala bir kez daha Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüsle suçlanıyor.” paylaşımında bulundu.

Savcılığın son gözaltı kararı öncesi Kavala’nın beraat alması sonrası AKP kurucusu Burhan Kuzu’nun tweeti de tepki toplamıştı. AKP cenahından Meclis’te de Gezi’ye dönük, “Eşkıyalık, vandalizm” söylemlerinde bulunulmuştu. Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın da, ” O sürecin bir bütün olarak Türkiye’ye zarar verdiğini asla akıldan çıkarmayalım. Vandallıktan siyasi kutuplaşmaya, Türkiye’nin gündemine bir takım son derece ayrıştıcı söylemlerin sokulmasından, ‘Mesele o değil, bu değil” söylemlerine kadar neler yaşadığımızı hatırlayalım” diyerek eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Gezi kararına ilişkin yorumunu, “Kendi gurur duyabilir bizim için bağlayıcı bir tarafı yoktur, kendi görüşüdür” dedi.

CHP, HDP, EMEP’ten karara tepkiler

Selma Gürkan

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan yaptığı açıklamada, “Osman Kavala’ya yeniden gözaltı kararının neresinden tutulsa dökülüyor. Gezi’den darbe çıkaramadık, Kavala’yı 15 Temmuz’a bağlayalım demektir bu. İktidarın hesaplaşmayı kişiselleştirmesidir, kişisel husumettir ve açıkça suç işleniyor.” diyerek tepki gösterdi.

Osman Kavala hakkında gözaltı kararına ilişkin HDP Milletvekili Garo Paylan da Artı Tv’ye değerlendirmelerde bulundu.

Garo Paylan

Paylan, “Bu 5 saat içerisinde neler oldu? Belli ki devlet içerisinde belli kanatlar kavgaya giriştiler. Kavala’nın tutukluluğuna da beraatine de Cumhurbaşkanı Erdoğan karar verdi” diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Sezgin Tanrıkulu da, “Selahattin Demirtaş’ı tahliye olduğu dosyadan yeniden soruşturma açarak tutuklayan İst. Cumhuriyet Başsavcılığı, bu tecrübeden hareketle Kavala hakkında yeniden gözaltı kararı aldırdı. Bunu hukukla, adaletle izah etmenin manası yok” diyerek tepki gösterdi.

Sezgin Tanrıkulu

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’da twitter hesabından yaptığı paylaşımla, “Osman Kavala kararını verenler ve verdirtenler Türkiye Cumhuriyeti Devletini içerde ve dışarda rezil ediyorlar…
Türkiye Cumhuriyeti Devletini hukuksuz bir çadır devletine döndürdüler…
Bu Devlet kolay kurulmadı…
Bu Devlet sizin çiftliğiniz değil…
Haddinizi bilin…”yazdı.

İLGİLİ HABER: