Pazarcılardan kayyıma tepki: Pazarı kaldırmayacağız

Kayyım atanan Yenişehir Belediyesi’nin son 2 aydır pazarda tezgah açmalarını engellemeye çalıştığını dile getiren pazarcılar, “Burada cesedimiz çıksa da bu pazarı buradan kaldırmayacağız” dedi.

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde yıllarca tezgah açarak, geçimlerini sağlayan pazarcılar yerlerinden edilmek isteniyor. 10 yıl önce belediye Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) yönetimindeyken, pazarcıların talebi üzerine Yenişehir’de semt pazarı kuruldu. 10 yıldır semt pazarında tezgah açan pazarcıların yeri Yenişehir Belediyesi kayyımı tarafından kapatılmak isteniyor. 2016 yılında belediyeye atanan kayyım, belediye önünde açılan pazara müdahale ederek, pazarı belediyenin arkasında bulunan sokağa taşıdı. Kayyım, 5 yıldır belediyenin arkasında tezgah açan pazarcıların yerlerini yine değiştirmek istiyor. Sabah saatlerinde tezgahlarını kuran pazarcılara, zabıtalar müdahale etti. Kayyımın kararına ve zabıtanın müdahalesine tepki gösteren pazarcılar, yaşananların hukuksuz olduğunu söyledi.

‘İzin vermeyeceğiz’

15 yıldır belediye binası önünde pazar kurduklarını ifade eden Yenişehir Pazarcılar Derneği Başkanı Kahraman Yaman, “Yerimizden memnun olmamıza rağmen bizi zorla belediyenin arkasına taşıdılar. 5 yıldır da buradayız. Diyarbakır Büyükşehir, Yenişehir ve Kayapınar belediyesi, valilikten izin isteyerek pazarcıları buraya getirtti. İmza attılar, mühür vurdular işi hallettiler. Bugün tam pazarı kurarken gelip ‘kaldırın’ dediler. Valiliğe, kaymakamlığa gittim ama bana Pazartesi toplantı alıp kendilerine haber vereceğini söyledi. Sabah saatlerinde pazara zabıta gelerek, tezgahlarımızı kapatmak istediler. Pazarcılara da tezgahlarını tamamen kaldırmak için bir hafta mühlet verdi” dedi. Pazarda çalışan 300 pazarcının olduğunu belirten Yaman, belediyenin kendilerine uzak yerlere gitmelerini istediğini anlattı.

Çiftçi olan ve yetiştirdiği ürünleri satan soy ismini vermek istemeyen pazarcı Ensari şunları söyledi: “Bu pazara yıllarımızı verdik. Yaklaşık 10 senedir bu pazara gelip tezgah açıyoruz. Kayyımın müdürü her seferinde bize tehditler yağdırıyor. ‘Bir dahaki sefere şayet buraya pazar kurarsanız kepçeleri gönderirim, polisi gönderirim’ diyor. Polis buraya gelse buradaki 300 tane emekçi insanı bu pazarda ezecek. 300 emekçi burada terörist değil. Biz buradaki esnaflar olarak ekmek mücadelesi veriyoruz.

Kayyım zulüm ediyor

Yenişehir Belediyesi, ‘Park yapacağım’ diyor. Sağımız park, solumuz park. Park olmayan tek yer, cadde. Kayyım bize zulüm ediyor. Bugün bizim burada kurduğumuz ekmek tezgahımızdır. Buradan cesedimiz çıksa da bu pazarı buradan kaldırmayacağız. Kendileri için ‘Halkın belediyesi’ diyorlar. Hani halkın belediyesi?’ Haftaya pazara geldiğimiz takdirde kepçelerle kendilerine müdahale edeceklerini söylüyorlar. Kafamıza göre değil resmi kurumların imzasıyla buraya geldik. Kayyımdan önce hiçbir sorunumuz yoktu. Belediyeye gittiğimizde bütün arkadaşlar bize destek oluyorlardı. Buradaki halk da bizden memnun. Yeni otogarın oradan buraya müşterim geliyor. Çünkü hal fiyatına veriyorum. Kayyım bizi buradan kaldırırsa benim bütün bahçelerim ve içindeki ürünlerim ziyan olacak ve böyle olursa ben ömrümün sonuna kadar kendimi toparlayamam.”

‘Sorunu çözsünler’

Pazarcı Abdullah Aktaş ise “Yarın yaşanacak en ufak bir şeyden kayyım sorumludur. Kendilerinden davacı olacağız. 2 tane belediye zabıtasını bizle karşı karşıya getirmesinler. Ben buradan valiye, büyükşehir başkanına sesleniyorum; en büyük sorumluluk onlarındır. Kendileri gelip bu sorunu çözsün” diye belirtti.

MA / DİYARBAKIR