Rabia Naz davasında gizlilik kararı kaldırıldı

TBMM Araştırma Komisyonu’nun, Rabia Naz’ın şüpheli ölüm olayını araştırmak üzere incelemelerde bulunmasının ardından dava dosyasındaki gizlilik kararı kaldırıldı.

TBMM Araştırma Komisyonu, 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölüm olayını incelemek üzere çalışmalarına başladı. Olayın üzerinden 1,5 yıl geçtikten sonra 8 Kasım günü olayın yaşandığı Giresun’un Eynesil ilçesine giden Araştırma Komisyonu üyeleri, Naz ailesiyle, olayla ilgili bilgisi olanlarla ve soruşturma sürecinde görev alanlarla görüşmeler yaptı. Komisyon olay yerinde yaptığı incelemelerin ardından Giresun Başsavcısı Abdurrahim Alan ile görüştü. Başsavcı Alan’ın, 26 Nisan 2019’da dosyaya konulan gizlilik kararının 8 Kasım itibarıyla kaldırdıklarını aksi takdirde komisyona gelip bilgi vermelerinin mümkün olmayacağını söylediği öğrenildi.

Rabia Naz’ın Şüpheli Ölümü

Rabia Naz, 12 Nisan 2018’de Giresun’un Eynesil ilçesindeki evlerinin önünde yaralı halde bulunmuştu. İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırılan Rabia Naz hastanede hayatını kaybetmişti. Rabia Naz’ın ölüm nedeni Adli Tıp Kurumu (ATK) raporunda “Genel beden travmasına bağlı omur, pelvis ve ekstremite kemik kırıkları ve gelişen komplikasyonlar” olarak yer almıştı. Raporda, Rabia Naz’ın vücudundaki yaralanmaların ise “Çatıdan düşmeyle mümkün olduğu” belirtilmişti.

Rabia Naz’ın annesi Atika ve babası Şaban Vatan ise kızlarına siyah bir Doblo marka aracın çarptığını, intihar görüntüsü vermek için de yaralı olarak evlerinin önüne bırakıldığını iddia etmişti. Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı ise olayın “trafik kazası”ndan kaynaklandığına dair somut delil bulunmadığını açıklamıştı.

Kaynak:BBC