Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19 verileri üzerindeki tartışma alevleniyor

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya Türkiye’de R0 ve Re değerlerini sordu ve “Salgına ilişkin şeffaf bilgi kamuoyu ile paylaşılmıyor” dedi.

Oya Ersoy

Oya Ersoy, Türkiye’de salgınla mücadelede iktidar partisi tarafından destan yazıldığı ifade edildiğini ancak salgına ilişkin şeffaf bilginin kamuoyu ile paylaşılması ve bilimsel çalışmaların yürütülmesi konusunda yetersiz bir süreç yaşandığını dile getirdi.

Virüsün çoğalma katsayısı olan R0 değeri ile virüsün efektif çoğalma değeri olan RE değerinin Sağlık Bakanı tarafından basın toplantısında açıklanmadığına dikkat çeken Ersoy, bu değerlerin belirlenmesinin salgınla mücadele sürecini yönetmek için önemli veriler olduğunu ve kamuoyu ile paylaşılması toplum sağlığı açısından önemli bir noktada olduğunu ifade etti.

‘MEB’e R0 ve Re değerleri bildirildi mi?’

“Okulların açılış tarihini belirlerken R0 ve Re değerleri göz önünde bulunduruldu mu?” diyen Ersoy, Bakanlık ve Bilim Kurulu’nun R0 ve Re değerlerini göz önünde bulundurularak okulların açılış tarihine ilişkin Milli Eğitim Bakanlığına görüş bildirip bildirmediğini de sordu. HDP’li Oya Ersoy, Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde şu soruların yanıtlamasını talep etti:

1. Bakanlığınız R0 ve Re değerlerine ilişkin bilimsel çalışma yapmakta mıdır?

2. Türkiye’de son dönem belirlenmiş olan R0 değeri kaçtır?

3. Türkiye’de son dönemde belirlenmiş olan Re değeri kaçtır?

4. Bilim Kurulu ve Bakanlığınız salgınla mücadele sürecinde alınacak önlemlere ilişkin kararlar alırken RO ve Re değerlerini göz önünde bulundurmakta mıdır?

5. 21 Eylül’de başlayacağı duyurulan eğitim-öğretim döneminin açılış tarihini belirlerken Milli Eğitim Bakanlığına Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu olarak görüş bildirilmiş midir? Görüş bildirildiyse R0 ve Re değerleri göz önünde bulundurulmuş mudur?

İLGİLİ OLABİLECEK HABERLER