Sağlık emekçileri taleplerini ‘maskeler’ ile anlatacak

SES, “maskeler konuşuyor” sloganıyla başlatacağı eylem ve etkinliklerde taleplerinin yazılı olduğu “maskeler” ile sesini duyurmaya çalışacak.

SES Genel Başkanı Atabey, “Sözümüzü, eylemimizi görmezden gelen yaklaşıma karşı Ocak ayı boyunca belki maskelerimizi görürler” dedi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Merkez Yönetim Kurulu, Ocak ayı boyunca sürdürecekleri “Maskeler Konuşuyor” eylem ve etkinlik planlarını basın toplantısıyla açıkladı. SES Genel Merkezi’nde toplantının yapıldığı salona “Maskeler Konuşuyor” pankartı asıldı.

Toplantıda konuşan SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey, sendikalarının salgının başından beri toplum sağlığı ve toplumun salgından en az zararla kurtulabilmesi için mücadele ettiğini belirterek, “Bir yandan da kendi sağlığımız, haklarımız, emeğimiz için mücadele ediyoruz” dedi.

‘339 sağlık emekçisi yaşamını yitirdi’

Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin uzun yıllar boyunca yaşadığı sorunların salgınla birlikte katlanarak arttığını ifade eden Atabey, “Salgının yönetimi nedeniyle bugüne kadar 339 sağlık ve sosyal hizmet emekçisi yaşamını kaybetmiş ve yüz binlercesi de hastalanmıştır. Toplamda 22 bin 807 insanımız hayatını kaybetmiş 2 milyon 326 bin insanımız da resmi verilere göre hastalanmıştır.” diye konuştu.

‘Belki maskelerimizi görürler’

Yaşatmak için yaşamak istiyoruz” diye haykırdıklarını, çığlık attıklarını ancak seslerinin duyulmak istenmediğini söyleyen Atabey, “Sözümüzü, eylemimizi görmezden gelen bu yaklaşıma karşı Ocak ayı boyunca, belki maskelerimizi görürler, duyarlar diye ‘maskeler konuşuyor’ eylem ve etkinlikleri düzenleyeceğiz.” dedi.

 Atabey, ekonomik, özlük, salgında toplumun sağlık ve sosyal hizmet hakkı, işçi sağlığı ve güvenliği başlıklarından oluşan taleplerini 4 hafta boyunca maskeleriyle dile getireceklerini söyledi.

‘Sessiz oturma eylemleri açıklamalar yapılacak’

Atabey, 4 Hafta boyunca işyerleri önünde, yemekhanelerde, toplantı salonlarında sessiz oturma eylemleri, açıklamalar yapacaklarını belirterek, şunları söyledi:

“Taleplerimizin yazılı olduğu maskelerimizle sesimiz duyulsun diye çalışacağız. Her haftaya uygun taleplerimizi dile getiren etiketler ve kısa videolarla sesimizi duyurmaya çalışacağız. Emek ve meslek örgütleri, siyasi partiler ve demokrasi güçleriyle ortaklaşmaya sözümüzü, sesimizi buluşturmaya çalışacağız. Biz elbette ki susmayacağız ama sıra maskelerimizde. Taleplerimizi maskeler sessiz çığlıklarıyla, sağlık emek ve meslek örgütleri, tüm siyasi ve demokratik kitle örgütleri ve siz halkımız aracılığıyla tüm ülkeye duyuracaklar.” 

MA – ANKARA