Saldırıya uğrayan Kürt işçilerin köyü karantinaya alındı

Sakarya’da saldırıya uğrayan Kürt tarım işçilerinin yaşadıkları yerleşim yerleri yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri gerekçesiyle 7 gün süreyle karantinaya alındı.

Fotoğraf: MA

Sakarya’nın Ortaköy İlçesinde saldırıya uğrayan Kürt işçilerinin, geri döndüğü Mardin’in Mazıdağı İlçesi’ne bağlı Kelekê (Yücebağ) Mahallesi ile mahalleye bağlı Der ile Karasu mezrası karantinaya alındı. Mazıdağı Kaymakamlığı resmi internet sitesinde yayımladığı açıklamada, İlçe Umumi Hıfzısıhha Kurulu’nun 6 Eylül’de olağanüstü toplandığı belirtildi.

İşçilerin yaşadığı yerleşim yerleri 7 gün süre ile karantinada olacak

Açıklamada, toplantıda şu kararın alındığı belirtildi: “Toplantıda yer alan karar, şöyle denildi: “Yücebağ Mahallesi ve bu mahalleye bağlı Der ile Karasu mezralarında mevsimsel tarım işçilerinin sirkülasyonunun yoğun olduğu, bu işçilerimizin karantina kurallarına uymadan yerleşim yerlerine geldikleri anlaşıldığından, toplum sağlığı açısından Covid-19 sağlık taramalarının yapılmasına ve 06.09.2020 saat 20.00’dan itibaren 7 gün süre ile karantinaya alınması kararı alınmıştır.”

Söz konusu kararda, Kocakent mahallesinde de Covid-19 tanılı vatandaşların sayısının yüksek olması ve giderek artmasından dolayı 14 gün süre ile karantinaya uygulanması kararının alındığı kaydedildi.

Ne olmuştu?

Sakarya’da 4 Eylül günü sabah saatlerinde bahçeye fındık toplamaya giden 16 Kürt tarım işçisi, bahçe sahibinin neden işe başlamadıklarını söyleyerek ağza alınmayacak küfür ve hakaretlerine maruz kaldıklarını anlatmıştı. Bunun üzerine işi bırakarak memleketleri Mardin’e dönmek üzere eşyalarını toplamak için kaldıkları eve gittiklerini belirten işçiler, bahçe sahibinin bir grupla eve gelerek kendilerine fiziki ve sözlü saldırıda bulunduğunu anlatmıştı.

İşçilerin maruz kaldıkları saldırı anına ilişkin görüntülerin paylaşılmasının ardından, işçilere yönelik saldırıya her kesimden tepki gösterilmişti. Siz konusu görüntülerde, işçilerin çığlıkları duyulurken, saldırı sırasında kadın işçiye yeşil tişörtlü bir erkeğin tokat atarak şiddet uyguladığı görülmüştü.