Sendikalardan ‘güvenlik soruşturması’ tepkisi

HABER MERKEZİ – DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, yaptıkları ortak açıklamada kamuda çalışacak herkes için ‘Güvenlik soruşturması’ yapılmasına dair yasa tasarısının iktidarın “İkinci sınıf vatandaş” yaratma girişimi olduğunu belirtti.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması hükümlerinin yeniden düzenlenmesine dair yasa tasarısıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Türk Tabipler Birliği’nde (TTB) gerçekleştirilen toplantıya TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, TTB Genel Sekreteri Bülent Nazım Yılmaz, KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz ve TMMOB İkinci Başkanı Selçuk Uluata katıldı.

Ortak açıklamayı okuyan Sinan Adıyaman, güvenlik soruşturmasının “İktidar partisi üyeleri ve yandaşları dışında hiç kimsenin kamuda herhangi bir işe giremeyeceği, vatandaşlık haklarının yok edileceği bir ülke hayali olduğunu belirtti. Kimin ‘gerçek makbul’ vatandaş, kimin kamuda memur olamayacak ‘ikinci sınıf’ vatandaş olduğuna karar verme yetkisine sahip ve mevcut iktidarca atanmış bir komisyonun Türkiye’de var olacağına işaret eden Adıyaman, “Ve kaderiniz hiçbir kritere bağlı olmayan kişilerden oluşan bu komisyonun iki dudağı arasında olacak.” şeklinde konuştu.

‘İktidar kamuya beğenmediklerini almayacak’

Türkiye’de işsizliğin tahammül edilemez boyutlara geldiğine vurgu yapan Adıyaman, “Kendini ülkenin sahibi sanan dönemin iktidar payandaları, 82 milyonun emeği ve birikimi ile oluşan, kaynağı doğrudan ve dolaylı vergilerle hepimizin cebinden sağlanan kamuya beğenmediklerini almayacak. Alınmış olsalar bile hoşlanmadıklarını da işsiz bırakabilecek.” dedi. Adıyaman, şu anda TBMM’de AKP milletvekillerince yasalaştırılmaya çalışılan teklifle milyonlarca insanın hakkını gasp edeceğini, kamuda işe girmeye hak kazanan kişi ve ailesini işsizlikle baş başa bırakabileceğine vurgu yaptı.

‘Uygulama başka niyetin göstergesi’

2016 Darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL döneminde KHK ile kamuda işe alınacaklara güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması başladığını hatırlatan Adıyaman, söz konusu uygulamanın kamu hizmeti verecek herkes için uygulamaya koymanın başka bir niyetin göstergesi olduğunu söyledi.

Anayasa Mahkemesi’nin memurluğa alınma şartlarında güvenlik soruşturması yapılmasını Anayasaya ve İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı bulduğunu hatırlatan Adıyaman, kararın AKP iktidarını ikna etmeye ve durdurmaya yetmediğini söyledi. İktidarın daha önce olduğu gibi bu konuda da evrensel hukuk ilkelerini esas almak yerine “ikinci sınıf vatandaş” yaratma ve kendi yurttaşları arasında en büyük ayrımcılığı kanun yoluyla yasalaştırma girişiminden vazgeçmediğini dile getirdi.

Milletvekillerine uyarı

Adıyaman, AKP iktidarınca yasalaştırılmaya çalışılan telafisi zor, mağduriyetlere yol açacak bu ayrımcı yasa tasarısına Meclis’te olumlu oy vermeyi düşünen milletvekillerini bir kez daha uyararak, “Güvenlik soruşturması adı altında yasal kılıfa büründürmeye çalıştığınız insanları vatandaşlık haklarından mahrum bırakma girişimi, bu ülkeye yaptığınız kötülükler arasında ilk sıralarda yer alacak.” dedi.

Adıyaman, tek bir yurttaşın bile kamuda işe girme sürecinde mağduriyet yaşamaması için mücadelelerini her türlü araçla büyüteceklerini buradan ilan ettiklerini belirtti.