BTS’nin ‘sürgünlere’ karşı Ankara’ya yürüyüşü sona erdi

BTS üyelerinin TCDD’de yaşanan “sürgünlere” karşı 2 Haziran’da 4 şehirden Ankara’ya başlattığı yürüyüş sona erdi.

Sendika üyeleri TCDD önünde yaptıkları çağrıda, “sürgün” kararından vazgeçilmesini istedi.

BTS üyeleri TCDD önünde açıklama yaptı

KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), TCDD Genel Müdürlüğü tarafından 11 Mayıs’ta hiçbir gerekçe gösterilmeden 13’ü BTS üyesi 30 demiryolu emekçisinin “sürgün” edilmesine karşı 2 Haziran’da Ankara’ya yürüyüş başlattı. İzmir, İstanbul, Adana ve Diyarbakır’dan Ankara’ya ulaşan BTS üyeleri Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) önüne yürümek istedi. Ancak polis engel olmak istedi.

Polis ile sendika üyeleri arasında tartışma

TCDD önüne yürümek isteyen BTS üyeleri bir süre polisle tartıştı

BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş, Anayasal hakları gereği TCDD önünde açıklama yapacaklarını ifade etti. TCDD’ye “sürgünlerin” nedenlerini sormak istediklerini söyleyen Bektaş, “Bu suçsa, beni gözaltına alın” diyerek polislere tepki gösterdi.
Bektaş, “Demiryollarında memursunuz. Devlette yükselmenin şartları vardır. Bu sürgünlerin sorumlularına seslenmek istiyoruz. Yarın öbür gün demiryollarında kaza olunca siz sorumlu olacaksınız. Kazaların sorumlusu liyakatsız atamadır” dedi.

HDP ve CHP’li vekiller destek verdi

HDP ve CHP milletvekillerinin de olduğu grup, engelleme üzerine uzun süre polis ile tartıştı. Ardından BTS üyeleri ve milletvekilleri, TCDD önüne geçti. Sabah saatlerinde TCDD önünde başlayan polis yoğunluğu sürüyor.

Gürbüz: Arkadaşlarımız bağlı oldukları sendikadan dolayı sürgün edilmişlerdir

TCDD önünde yapılan açıklamada konuşan BTS Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz, şunları ifade etti:

“Yaklaşık 3 ay önce, siyasi bir projeyle, işinde uzmanlaşmış arkadaşlarımızı sadece bağlı oldukları sendikadan dolayı sürgün etmişlerdir. Bu zihniyet Ortaçağ zihniyetidir. Dört koldan yürüyerek, sürgün edildikleri kurumun genel merkezi önündeler. Şu an o koltukta oturan kişilerin yerine yarın başkası gelecek, sizden korkmuyoruz. Bu insanlık dışı tutumunuz karşı mücadelemizi yükselteceğiz. Bu kurum sizin babanızın malı değil. Sürgünleri kabul etmemiz mümkün değil. Arkadaşlarımız bir an önce işlerine iade edilmeli.” dedi.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları sendika üyelerine destek verdi

HDP’li Hatimoğulları: Zalimliğin göstergesi

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, salgın sürecinde yaşam koşullarının gözetilmeden yapılan sürgünlerin durdurulması gerektiğini belirtti. “İktidar liyakatsizliklerle devletin birçok kurulusunda kendi yandaşlarını atamaya devam ediyor.” diyen Hatimoğulları, “sürgün” edilen emekçilerin içinde ağır hastalar da olduğuna vurgu yaptı. Hatimoğulları, bu hastalıkları göz önünde bulundurmayan yaklaşımın “zalimliğin göstergesi” olduğunu belirtti.

CHP’li Zeybek: Bu yanlıştan vazgeçin

CHP İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, TCDD yöneticilerine seslenerek, “31 tane arkadaşımızla ilgili aldığınız sürgün kararına karşı uyarı yapıyorum. Bu yaptığınız yanlıştan vazgeçin. Tez zamanda vazgeçmezseniz, bu sizin ailenize utanç vesikası olarak yapılacaktır. İnsanları sürgün etmek çağ dışı anlatmışlardır. Gücünüzü nerden alıyorsanız, şunu bilin ki gittiğiniz yol yol değildir. Tel örgülerin arkasında bizleri izleyen yöneticilere sesleniyorum. Bugün varsınız, yarın gideceksiniz. Bugün aldığınız kararlar sizin utancımız olacak.” dedi.

BTS üyeleri TCDD önünde açıklama yaptı

Bektaş: Ey Genel Müdür neden yapıyorsun bunu?

BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş ise 164 yıllık bir kurumun genel merkezi önünde olduklarını belirterek, “Bu kurumun çalışanı olarak utanç duyuyorum. Liyakatsiz atamalar ve arazilerini peşkeş çekmekle bu kurum gündeme geldi. Şimdi de sürgünlerle, 15’i sendika üyesi plan 30 arkadaşımız sürgün edildiler. Ey Genel Müdür, neden yapıyorsun bunu?”

Genel Müdürün 12 Mayıs’tan beri kapıları kapatarak kendilerini dinlemediğini söyleyen Bektaş, “Halbuki biz bu 160 yıldan fazladır burada olan bu kurumun çalışanlarıyız” diye konuştu. Bektaş, TCDD Genel Müdürlüğü’nün iki aydır randevu taleplerini de kabul etmediğini belirtti.

Açıklamanın ardından, TCDD Genel Müdürü ile BTS yönetiminin bugün görüşme gerçekleştireceği belirtildi. BTS üyeleri, görüşme sona erene kadar Ankara Garı içinde bekleyeceklerini duyurdu.

MA – ANKARA