Şenyaşar ailesi keyfi gözaltına ilişkin suç duyurusunda bulundu

Şenyaşar ailesinin avukatları, müvekkilleri Emine Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar’ın talimat olmaksızın 14 Temmuz’da gözaltına alınmasına ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde “adalet” talebiyle başlattığı nöbet eylemi 140’ıncı gününde devam ediyor. Ailenin avukatları, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın Urfa’yı ziyaret ettiği 14 Temmuz tarihinde müvekkillerinin gözaltına alınmasına yönelik ilgililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

Avukatlar, Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptıkları suç duyurusunda şunları kaydetti: “(…) Bekleme esnasında müvekkilimiz Emine Şenyaşar hakkında herhangi gözaltı veya yakalamaya ilişkin talimatın varsa tarafımıza ibraz edilmesi talebimize karşılık olarak getirilen evrakta yalnızca şahsın ifadesinin alınmasına yönelik talimatın var olduğu anlaşılmıştır. Bunun üzerine kolluk görevlilerine müvekkili bir gözaltı veya yakalama emri olmadan bekletemeyecekleri, savcılığın talimatının yalnızca ifade almaya yönelik olduğunu, şahsı bir yerde bulunmaya veya bir yerden ayrılmamaya zorlayamayacakları, müvekkil ile şubeden ayrılmamıza müsaade edilmesi gerektiği, çağrı üzerine müvekkilin getirileceği ihtar edilmiş ancak sonuç alınamamıştır. Müvekkilin ifadesi alındıktan sonra serbest bırakma tutanağı imzalanmıştır. Buna rağmen müvekkil serbest bırakılmamış, kimlik tespiti yapılmasına ilişkin sözlü talimat olduğunu, Emine Şenyaşar’ı Sarayönü Polis Karakolu’na götüreceklerini belirtmişlerdir. Sözlü talimatın hukuka aykırı olduğunu, tarafımıza müvekkilimiz alıkonulacaksa buna ilişkin yazılı talimatın ibraz edilmesi talep edilmiş, ancak talimatın sözlü olduğu belirtilmiştir. Kimlik tespiti istemi varsa ve herhangi bir yakalama ve gözaltına almaya yönelik yazılı talimat veya kararın bulunmaması durumunda şahsın kendi iradesiyle veya çağrı üzerine gitmesi gerekmektedir. Bunun üzerine müvekkil Güvenlik Şube’den alınarak önce Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Hastanesi’ne, ardından Sarayönü Polis Merkezi’ne götürülmüştür. Burada da müvekkil uzun bir süre alıkonulup saat 16:40 sıralarında kimlik tespiti yapılması akabinde serbest bırakılmıştır.”

Yazılı işlem olmaksızın gözaltı yapıldı

Avukatlar müvekkilleri Ferit Şenyaşar’a ilişkin suç duyurusunda ise şunları belirtti: “14 Temmuz 2021 tarihinde sabah saatlerinde annesi Emine Şenyaşar’ın işlemleri için kendisine Güvenlik Şube Birimine kadar eşlik edip daha sonra işlemlerin uzaması ve Güvenlik Şube Birimi memurlarının kendisinin ayrılabileceğini, işleminin olmadığını aktarması üzerine Güvenlik Şube Biriminden ayrılmıştır. Müvekkil ayrıldıktan hemen sonra 13.00 sıralarında avukatlarını arayarak yakıt almak için petrole uğradığını, kolluk kuvveti olduğunu ileten kişilerce durdurulduğunu, herhangi bir yazılı işlem göstermeden kendisini Sarayönü Polis Karakolu’na götüreceklerini belirtmiştir. Müvekkilin bulunduğu yere giden biz vekilleri aynı şekilde kolluk kuvvetlerine, müvekkile isnat edilen suç ve gözaltı işlemi için gerekli belgelerin gösterilmesi talep edilmiş, ancak herhangi bir belge ibraz edilmemiştir. Söz konusu yapılmaya çalışılan eylemin hukuka aykırı olduğu, görevi kötüye kullanma ve hürriyeti tahdit suçlarını oluşturacağı tarafımızca kendilerine iletilmiştir. Ancak kolluk kuvvetlerince herhangi bir yazılı belge gösterilmemiş sadece kimlik tespiti yapılacağı söylenerek müvekkilin oradan ayrılması engellenmiştir. Uzun bir alıkonulmadan sonra müvekkil polis tarafından yapılacağı sözlü ifade edilen kimlik tespiti için Sarayönü Polis Merkezi’ne götürülmüştür. Müvekkil ve annesi burada basit bir işlem olan kimlik tespiti için saatlerce keyfi olarak bekletilmiştir. Uzun bir alıkonulmadan sonra müvekkil saat 16.40 sularında kimlik tespiti yapılarak serbest bırakılmıştır.”

Talimat yok

Müvekkilleri için saat 13.00 sıralarında hukuka aykırı işlemler ve  Güvenlik Şube Birimi’nin iddia ettiği talimatlar için Müracaat Savcılığı ile de görüştüklerini, savcılık makamının taraflarına Emine Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar’la ilgili herhangi bir talimatın olmadığını hatırlatan avukatlar, “Buna ilişkin bilgileri kolluk kuvvetlerine aktarmamıza rağmen müvekkiller serbest bırakılmamıştır. Açıkladığımız tüm bu nedenler ile belirttiğimiz suçlar ve sayın savcılığın resen gözeteceği hususlar ile de müvekkillerin haksız hukuksuz bir şekilde gün boyunca alıkonulmasına ilişkin tüm sorumlular hakkında işlem yapılmasını vekaleten arz ve talep ederiz.

14 Temmuz 2021 tarihinde Şanlıurfa Güvenlik Şube ve Şanlıurfa Sarayönü Karakolu’na müzekkere yazılarak müvekkiller hakkında işlem yapan, müvekkillerin sevkini gerçekleştiren görevlilerin tespit edilmeleri akabinde beyanlarının alınmasını talep eder, arz ettiğimiz ve resen tespit edilecek usule aykırılık teşkil eden eylemlerin tespiti halinde ilgililer adına kamu davası açılmasını talep ederiz” diyerek suç duyurusunda bulundu.

MA / URFA