SES’ten OHAL yetkilerinin uzatılmasına tepki

SES, OHAL yetkilerini 3 yıl daha uzatan kanun teklifini kabul etmediğini belirterek buna karşı güç ve kararlılıkla mücadele edeceklerini belirtti.  

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Temmuz 2016’da ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) yetkilerini, 3 yıl daha uzatan kanun teklifine dair yazılı açıklama yaptı.

OHAL’in ilanının ardından suçlu, suçsuz ayrımı yapılmadan milyonlarca insanın, en temel insan hakları dahi gözetilmeden mağdur edildiğine vurgu yapılan açıklamada, “En büyük mağduriyetlerden birini de gece yarısı KHK’leri ile hiçbir soruşturmaya dahi gerek görmeksizin işinden ekmeğinden atılan yüz binlerce kamu emekçisi yaşamıştır” denildi.

OHAL kalıcı hale getiriliyor

OHAL kaldırılırken 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) geçici 35’inci maddesinin yürürlüğe giriş tarihinin 31 Temmuz’da sona ereceği belirtilen açıklamada, “Maalesef bu kararnamenin süresinin üç yıl daha uzatılması için iktidar Meclis’e yasa teklifi sunmuş ve alt komisyonlarda görüşülmeye başlanmıştır. Kaldırıldığı iddia edilen OHAL bu düzenlemeler ile uygulama bakımından kalıcı hale getirilmeye çalışılmaktadır” denildi. 

35’inci madde

Kararname kapsamında ihraç edilen SES üyelerine dair bilgiye de yer verilen açıklamada, “Bugüne kadar 15 üyemiz bu madde kapsamında haklarındaki suçlamayı bilmeden ve savunma haklarını kullanmalarına olanak sağlanmadan kamudan ihraç edilmiştir. 35’inci madde düzenlemesiyle kamu görevinden ihraç edilen üyelerimizden biri idare tarafından görevine iade edilmiş, iki üyemiz ise görevlerine mahkeme kararıyla dönmüştür. 13 üyemizin kamu görevinden çıkarılması ile ilgili olarak açtığımız davalar ise devam etmektedir. Sendikamıza yapılan başvurular ve sosyal medyada yer alan paylaşımlardan, geçici 35’inci madde kapsamında kamu görevinden çıkarma yetkisinin dolmasına az bir süre kala, güvenlik soruşturması gerekçe gösterilerek kamuda çalışmaları engellenen ve ancak yargı kararlarıyla görevlerine başlayabilen kimi sağlık emekçilerinden bu madde kapsamında savunma istendiğini öğrenmiş bulunmaktayız” diye belirtildi.

‘Kabul etmiyoruz’

Kamuda çalışmalarında engel olmadığı yargı kararıyla da sabit olan sağlık emekçilerinden geçici 35. madde kapsamında savunma istenmesinin maddenin konuluş amacını açıkça gösterdiğine dikkat çekilen açıklamanın devamında şunlar yer aldı: “İlgili Bakanlıklar yürüttüğü çalışma ile şunu demektedir, Anayasal haklarınızı yok sayarak, gerekçe göstermeden kamu görevinden atarım, hiç kimseye de hesap vermem yaklaşımıdır. Hukuk devleti tanımlamasının çok dışında olan bu oluşum ve kararları birçok insanın geri dönüşümü olmayan ekonomik, sosyal ve psikolojik kayıplarına neden olmuş ve devam ettirildiği sürece de bu kayıpların daha fazla artmasına da neden olacaktır. OHAL hukuksuzluğunu sürdürme kararlılığı olarak gördüğümüz geçici 35. Maddenin süresinin üç yıl daha uzatılmasını kabul etmiyoruz. İktidarın, kurum yöneticilerinin OHAL sürecinde kuşandığı cezasızlık kalkanına karşı emekçilerin ortak ve meşru mücadelesi ile bu kalkan kalkacak, aldığınız hukuka aykırı her kararınıza karşı emeğimizden ve haklılığımızdan aldığımız güç ve kararlılıkla mücadeleye devam edeceğiz.”

MA / ANKARA