Soma’da 301 madenci anıldı: Ülke koca bir insan mezarlığına çevriliyor

Soma Katliamı’nın 7’nci yılında Soma 301 Madenciler Derneği Başkanı İsmail Çolak, dava sürecindeki adaletsizliğe dikkat çekerek, “Bedeni ölmeyenlerin vicdanları, ruhları öldürülmektedir” dedi. 

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşamını yitiren 301 madenci mezarı başında anıldı. Bu yıl katliamın yıldönümüne denk gelen bayramla birlikte aileler madencilerin mezarlarını ziyaret etti. Kaybettikleri yakınlarının mezarı başında dualar okuyan aileler, karanfiller bıraktı.

Pandemi kısıtlamaları nedeniyle kitlesel eylem yapılmayan mezarlıkta aileler adına Soma 301 Madenciler Derneği Başkanı İsmail Çolak, açıklama yaptı. 

Türkiye’nin en büyük maden faciasında aileler olarak adalet taleplerinin karşılığını bulmadığına işaret eden Çolak, “Mahkemede ardı ardına sıralanan ‘Beraat, tahliye’ kelimelerini duymak nasıl bir hiçlik nasıl bir öfkedir anlatamayız. Bu yolda acımıza el uzatan avukatlarımızın demir parmaklılar ardında tutsak edildiğini gördük” dedi.

‘Karar işçiler ölsün demektir’

 Yargıtay 12’nci Ceza Dairesi’nin 5 üyesinden 3’ünün değiştirilmesiyle kendi aldığı kararı bozduğunu tutuklu sanıkların serbest bırakılmasına neden olduğunu hatırlatan Çolak, kararın iktidar ile sermayenin birliğinin göstergesi olduğunu vurgulayarak, “Bu karar işçiler ölsün demektir, şimdi bizlere deniyor ki dönün evlerinize 7 yıl önceyi hatırlayın. Bizler bir kez daha diyoruz ki Soma katliamdır, işçiler bu topraklarda iş cinayetlerine kurban gitmektedir. Bu ülke koca bir insan mezarlığına çevrilmektedir. Bedeni ölmeyenlerin vicdanları, ruhları öldürülmektedir” ifadelerinde bulundu.

Madenci anıtında anma

Bağımsız Maden İşçileri Sendikası da ilçede bulunan Madenci Anıtı’nın önünde yaptığı açıklamada, “301’i unutmadık unutturmayacağız” pankartını açtı. Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Resul Demir, dönemin Başbakanı olan Recep Tayip Erdoğan’ın katliamdan sonra “bu işin fıtratında var” sözlerini ve madenciyi yerlerde tekmeleyen Yusuf Yerkel’i asla unutmayacakları söyledi.

Antalya

Enerji Sanayi ve Maden Emekçileri Sendikası (ESM) Antalya Şube Başkanı Tanju İşeri, Soma Katliamının yıl dönümü nedeniyle açıklama yaptı. Yaşamını yitiren madencileri anan İşeri, katliamdan sorumlu patronlar ve işveren temsilcilerinin göstermelik cezalarla ödüllendirildiğini belirtti.

MA / MANİSA