Taksim’e yürümek isteyen sendika yöneticilerine müdahale

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun da bulunduğu gruba polis müdahale etti

İstanbul’da 1 Mayıs’ı sembolik olarak kutlamak için Taksim Meydanı’na yürümek isteyen sendika yöneticilerine polis müdahale etti.

Müdahalede DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu ile birçok kişi  gözaltına aldı.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü sembolik olarak her yerde kutlama kararı alan DİSK,  KESK, Türk Tabipler Birliği (TTB), TMMOB günler öncesinden sanayi siteleri, fabrika ve atölye önlerinde yaptıkları eylem ve etkinliklerle kutlamaya başladı. Yine 1977 yılı başta olmak üzere 1 Mayıslarda hayatını kaybedenler anıldı. 

DİSK binası etrafında yoğun güvenlik önlemi

DİSK’in bugün saat 09.00’da Taksim Meydanı’nda yapmak istediği sembolik kutlama öncesinde DİSK’in Beşiktaş’ta bulunan merkez binasının çevresinde polis tarafından yoğun güvenlik önlemi alındı.  Güvenlik önleminin DİSK’in Taksim’e çıkmasını engellemeye yönelik olduğu öğrenildi. 

Taksim’e yürümek isteyenler sendikacılara müdahale

DİSK binasında bulunan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve konfederasyona bağlı sendika yöneticileri bir süre sonra 1 Mayıs çelengi taşıyarak sembolik 1 Mayıs kutlaması için Taksim’e yürümek üzere binadan çıktı. Ancak, Çerkezoğlu ve sendika yöneticilerini durduran polis, Taksim’e yürümelerine izin verilmeyeceğini belirtti.  

Sendikacılar engellenmeye rağmen Taksim’e doğru yürümeye başlayınca polis müdahale etti. Yapılan müdahalede DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu ile birlikte çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, Dev Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut, Dev Sağlık-İş Sendikası Genel Sekreteri Erdoğan Demir, Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Arslan, Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin de bulunduğu öğrenildi.

‘İşçilerin 1 Mayıs kutlaması kamu düzenini bozarmış!’

Polisler 1 Mayıs çelengine de müdahale etti Fotoğraf:Diskinsesi

Gözaltına alınan Çerkezoğlu, sosyal medya hesabı twitterdan şu paylaşımda bulundu: “Gözaltındayız! Bugün Türkiye’nin dört bir yanında işçi arkadaşlar çalışıyor o kamu düzeni bozulmuyor ama işçilerin #1Mayıs kutlaması kamu düzenini bozarmış!”

Çerkezoğlu başka bir paylaşımında ise kendilerine yönelik polis müdahalesinin fotoğraflarını da paylaşarak, “İktidar öyle bir virüs keşfetti ki işçiler çalışırken bulaşmıyor, sosyal fiziki mesafeyi koruyarak Taksim #1Mayıs meydanında çelenk bırakırken bulaşıyor! Bu virüsün adı vahşi sermaye düzenidir! Bu düzene karşı Yaşasın #1Mayıs” dedi.

MA – İSTANBUL