CHP’li Kaya’dan suç duyurusu gibi iddia: Trabzon Havalimanı’nda önce iş, sonra ihale…

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Trabzon Havalimanı’nda başlatılan bakım ve oranım çalışmalarının ihalesiz bir şekilde yandaş bir firmaya verildiğini açıkladı.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya

CHP Trabzon Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Ahmet Kaya, koronavirüs salgını nedeniyle tarifeli uçuşların durdurulduğu Trabzon Havalimanı’nda birkaç gün önce bakım ve onarım çalışmaları başlatıldığını söyledi. Bakım ve onarım çalışmalarıyla ilgili herhangi bir ihale ilanının bulunmadığını dikkat çeken Kaya, “Pistte başlatılan bakım ve onarım işinin AKP’ye yakın bir firmaya ihalesiz olarak verildiği, ihalenin daha sonra yapılacağı iddia edilmektedir” dedi.

Böyle bir uygulama hangi kanunda var?

Pistte yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Ahmet Kaya, “Devlet Hava Meydanları İşletmeleri bünyesinde faaliyet gösteren bu havalimanındaki bakım ve onarım işi ihale yapılmadan kime verilmiştir? İşi alan firma işin ehli bir firma mıdır? İhalesi yapılmadan bir işi nasıl almıştır? Şu an burada çalışan firma bu işi neye göre yapmaktadır? Koronavirüs tehdidi bir fırsata dönüştürülerek bu iş ihalesi yapılmadan yandaş bir firmaya mı verilmiştir? Tüm bu soruların açıklığa kavuşturulmasını istiyor ve yetkililerden açıklama bekliyoruz” şeklinde konuştu.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya

 Trabzon Havalimanı 5 yılda kaç kez onarıldı

CHP’li Kaya, TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’na şu soruları yöneltti:

“Trabzon Havalimanı’nda başlatılan bakım ve onarım işi için ihale yapılmış mıdır? Yapılmadıysa, işin verildiği firma neye ve hangi kriterlere göre belirlenmiştir?

Trabzon Havalimanı’ndaki bakım ve onarım işi hangi firma tarafından yapılmaktadır? İşin keşif bedeli ne kadardır? Pistte hangi iş ve işlemler yapılacaktır? Firmanın havalimanı işleriyle ilgili deneyimi ve iş tecrübesi var mıdır? Yapılan çalışmalar ne zaman tamamlanacaktır?

İnsanlara ‘evde kal’ denilirken bir yandan da yandaşa ihalesiz iş verme fırsatçılığı mı yapılıyor? Koronalı günlerde, kimse sokağa çıkamadığı için fırsat bu fırsat denilerek pist yapım işi ihalesi yapılmadan yandaş bir firmaya mı verildi?

Trabzon Havalimanı pistinde son 5 yılda kaç defa bakım ve onarım işi yapılmıştır? Bu çalışmalar hangi firmalara ne kadara yaptırılmıştır? Bu işler için toplamda ne kadar para harcanmıştır?

Son yıllarda pistte sıkça yapılan bakım ve onarım işleri rutin çalışmalar mıdır? Yoksa pistte kalıcı olarak giderilemeyen bir sorun mu yaşanmakta mıdır?

Yakın gelecekteki uçuş ve yolcu sayılarındaki olası artışlar da göz önünde bulundurularak, Trabzon Havalimanı’nın büyütülerek ikinci bir pist yapılması veya Trabzon’a yeni bir havalimanı yapılması düşünülmekte midir?”