TTB’den doktor Genç’e yönelik saldırıya tepki

TTB Merkez Konseyi, Trabzon’da hasta yakınlarının Doktor Genç’e yönelik saldırısına tepki göstererek, saldırıya karşı en etkili ağızlardan tutum alınmaz ise ülkede hekimliğin yapılamaz anlamına geleceğini bildirdi.

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Trabzon’da yasta yakınlarının Doktor Esra Ersöz Genç’e yönelik saldırısına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde tedavi gören akciğer kanseri olan koronavirüslü bir hastanın hayatını kaybetmesi sonrasında hasta yakınlarının Doktor Esra Ersöz Genç’e saldırdığı belirtildi.

‘Doktor oksijen tüpüyle kovalandı’

Genç’in oksijen tüpüyle kovalandığının belirtildiği açıklamada, “Hekim ve sağlık çalışanlarının bile kontrollü ve özel koruyucu ekipmanla girdiği bölgeye topluca girip, camlara ve tıbbi cihazlar zarar verildi.” denildi.

‘Cezasızlıktan cesaret alınıyor’

Açıklamada, “Bu akıl tutulması, bencillik, nereden alındığı bilinmeyen özgüven ve cezasızlıktan alınan cesaret gerekli yaptırımlara uğramaz, en etkili ağızlardan tutum alınmaz ise bu ülkede hekimlik yapılamaz, sağlık hizmeti sunulamaz demektir.” diye kaydedildi.

‘Sağlıkta şiddet yasa çıkarmakla engellenemez’

Açıklamada, sağlıkta şiddetin salgın ortamında sağlıkçılara jest olarak yasa çıkarmakla engellenemeyeceğine vurgu yapıldı. Açıklamada, şöyle denildi: “Kararlı, samimi ve net bir siyasi tutum alınmalı. Ülkeyi ve sağlık ortamını yönetenler bu konuyu taktik olarak değil gerçek ve yaşamsal bir sorun olarak görüp adım atmalıdır. Bizler süslü ceza cezaları değil caydırıcılığı olan bir işleyiş ve hukuki süreç bekliyoruz. Bu tür saldırganların örnek alınamayacağı, yapanların pişman olacağı tutumlar bekliyoruz.”

‘Ölümcül tablonun beklediğinin habercisidir’

Covıd-19 ortamında hasta yakınlarının kendileri ve yakınlarının hayatını da riske attığına işaret edilen açıklamada, “Salgın sonrasında biz hekimleri ve sağlık çalışanlarını nasıl bir ölümcül tablonun beklediğinin habercisidir.” denildi. Saldırıda bulunanların etkin biçimde cezai yaptırıma tabi olmalarının beklendiğinin belirtildiği açıklamada, “Sağlıkta şiddeti el birliği ile bu ülkenin gündeminden çıkarmaya kararlı olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.” denildi.