TTB’den Fincancı’nın hedef gösterilmesine tepki: İşkenceyle mücadele her hekim için onurdur

TTB Merkez Konseyi, TTB ve Merkez Konseyi Başkanı Fincancı’nın “bilinçli” hedef gösterildiğini belirterek, Fincancı’nın hekimliğinin gereği olarak, insanlık ayıbı işkenceye karşı çalışmalar yapan bir bilim insanı olduğuna vurgu yaptı.

İşkenceyle mücadele ve insan hakları mücadelesinin her hekim için onur olduğuna işaret eden TTB, “Bu onurlu tutum TTB ve hekimlik tarihinde hep olmuştur, olacaktır.” dedi.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı Fotoğraf: Evrensel Gazetesi

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, TTB ve Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya yönelik son dönemlerde artan hedef göstermelere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Aydın Tabip Odası Başkanı Esat Ülkü’yü Covid-19 nedeniyle 14 Ekim’de büyük üzüntüyle sonsuzluğa uğurladıklarının belirtildiği açıklamada, son bir haftada 9 sağlık emekçisini Covid-19 nedeniyle kaybettiği hatırlatıldı.

‘Pandemi salgınında 50’si hekim 112 sağlık emekçisi hayatını kaybetti’

Pandemi salgınından bugüne, binlerce yurttaş gibi 50’si hekim olmak üzere 112 sağlık emekçisinin acısını yaşadıklarına vurgu yapılan açıklamada, “Acımız ve üzüntümüz sonsuzdur.” denildi. 

Salgının tüm yıkıcılığı ile devam ettiğinin ifade edildiği açıklamada, “Türk Tabipleri Birliği, başından beridir Covid-19 pandemisinde hükümetin aksine topluma gerçekleri anlatan; sağlıkta dönüşüm programının eksikliklerini ortaya çıkaran; şehir hastaneleri konusunda gerçekleri söyleyen ve bu söyledikleri Sayıştay raporlarında doğrulanan; meslektaşlarının sorunlarına tercüman olan; sağlık alanında kamuoyunun ve hekimlerin en güvendiği kurumlardan birisidir.” diye kaydeddildi.

‘TTB bilinçli olarak hedef gösterilmeye çalışılıyor’

Ancak TTB’nin son dönemlerde bilinçli olarak bir karalama ve algı operasyonu ile hedef gösterilmeye çalışıldığına işaret edilen açıklamada, “Belirtmek isteriz ki, Türk Tabipleri Birliği kendini güçlü görenlerin değil haklının yanında olmuştur, olmaya devam edecektir. Kendini güçlü görenler, her yerde kendini haklı göstermeye çalışsa da artık destek bir yana tersine toplumda ciddi tepki almaktadır.” denildi.

‘Şebnem Korur Fincancı hekimlerin yüzde 67 oyunu aldı’

TTB’nin 6023 sayılı yasa ile anayasal güvence altında kurulmuş, 100 binin üzerinde hekimin üye olduğu mesleki ve demokratik bir kamu kurumu olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, “Türk Tabipleri Birliği, 26-27 Eylül 2020 tarihleri arasında demokrasinin gereği olarak genel kurul ve seçimlerini yapmış; seçime katılan hekimlerin yüzde 67 oyunu alarak yeni Merkez Konseyini belirlemiştir.” diye ifade edildi.

‘İşkenceyle mücadele her hekim için onurdur’

Merkez Konsey Başkanı seçilen Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın hekimliğinin gereği olarak, insanlık ayıbı işkenceye karşı gerek Türkiye’de gerekse de uluslararası alanda çalışmalar yapan bir bilim insanı olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Hekimliğin olmazsa olmazı işkenceyle mücadele ve insan hakları mücadelesi bir ayıp değil her hekim için onurdur. Bu onurlu tutum TTB ve hekimlik tarihinde hep olmuştur, olacaktır.”

‘Asıl hedef gerçekleri söylemekten geri durmayan hekimler ve örgütlülüğü’

Prof. Dr. Fincancı’nın, geçmişte olduğu gibi bu dönemde de TTB’nin, hekimlerin mevcut tutum ve değerlerini gözetecek olan Merkez Konsey’in bir başkanı olarak görev yapacağına işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:

“Daha önce yapılan açıklamalar gibi dünkü açıklama da anayasal güvence altında olan bir meslek kurumunu ve hekimlik mesleğini hedef alan, asılsız, gerçekleri yansıtmayan bir açıklamadır. Asıl hedefin de halk sağlığı için gerçekleri söylemekten geri durmayan hekimler ve onların örgütlülüğünü yıpratma, ortadan kaldırma çabaları olduğu çok açıktır. Yalnız hekimler değil tüm Türkiye kamuoyu bunun farkındadır.”

‘Önce içinden çıkılmaz sağlıksız ortamın hesabını topluma verin’

TTB olarak çekilmek istendikleri “boş tartışma ortamlarının” içinde olmayacaklarının belirtilen açıklamada, “Bize bir şey demek isteyenler önce yanlış Covid-19 verilerinin, bunlara bağlı ölümlerin; içinden çıkılmaz sağlıksız ortamının hesabını topluma vermelidir. Bizler her zaman mesleğinin yükümlülüklerini yerine getirmek için yemin etmiş hekimler olarak, her canlının yaşam ve sağlık hakkından yana olacağız.” denildi.

‘Gündemimiz sorunları ve çözüm önerilerini sunmak olacaktır’

Gündemlerinin 2020 Sayıştay raporlarında da açıklıkla belirtilen ve yıllardır söyledikleri gerçeklikleri ortaya çıkartan şehir hastanelerine ait raporları anlatmak olacağının ifade edildiği açıklamada, şöyle denildi:

“Bizim gündemimiz her geçen gün giderek artan emek sömürüsünü, ağır çalışma koşullarımızı anlatmak olacaktır. Bizim gündemimiz her geçen gün nasıl tükendiğimizi, eksildiğimizi anlatmak olacaktır. Bizim gündemimiz eğitim hakkında yaşanan ihlalleri, tıp ve asistan eğitimindeki sorunları anlatmak olacaktır. Bizim gündemimiz her geçen gün yok edilmeye çalışılan mesleki onurumuzu ve etik değerlerimizi savunmak olacaktır. Bizim gündemimiz öğrencisinden akademisyenine, aile hekiminden uzmanına, intörnünden asistanına kadar hekimlerin yaşadıkları sorunları ve bunlara karşı çözüm önerilerimizi sunmak olacaktır.”