Uluslararası Mimarlar Birliği çocuklar için Helsinki’de toplandı

Uluslararası Mimarlar Birliği’nin (UIA) çocuk mimarlık çalışmalarını geliştirmek ve deneyimleri paylaşmak üzere 23 ülkeden 30 temsilci Helsinki’de bir araya geldi.

Helsinki’de 8-9 Kasım’da yapılan toplantının ardından 10 Kasım’da ARKKİ konferansı gerçekleştirildi. Türkiye’yi temsilen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan katıldı. Şube Yöneticileri Muteber Osmanpaşaoğlu, Songül Üzgün ve Tuğba Arslan da çocuk ve mimarlık çalışmalarındaki deneyimlerini paylaştı. 17 yıldır çocuk ve mimarlık çalışmalarını gönüllü olarak sürdüren ve koordine eden Candan, Helsinki toplantısının 25 yıldır çocuk ve mimarlık atölyeleri düzenleyen ARKKİ school çalışmaları ve konferans deneyimleri ile önemli bir birikimi barındırdığını söyledi. Candan yeni katılımlarla büyüyen UIA Çocuk ve Mimarlık Çalışma Grubu deneyimlerini Türkiye’de geliştireceklerini belirtti. Etkinlik 11 Kasım’da workshoplarla devam edecek.

UIA, mimarlığın toplumla buluşması, çocuklara yönelik yapılı çevre eğitiminin geliştirilmesi ve çocukların yaratıcılığı ile mimarlığın yaratıcılığını buluşturmayı hedefliyor.  2020 yılında Rio De Jenario da 15 bin mimarın katılımıyla gerçekleşmesi beklenen UIA kongresinde, çocuk ve mimarlık çalışmalarını teşvik etmek için altın küp ödülleri verilecek.