Valilikten Çaldıran ve Bahçesaray açıklaması

Van Valiliği, Çaldıran’da 13 mültecinin donarak hayatını kaybettiği belirtilen bölgeye AFAD’ın ekip gönderdiğini uygun görülürse çalışma yapılacağını bildirdi.

Bahçesaray’da çığ düşen bölgede ise henüz arama yapılıp yapılmayacağı belirlenmedi.

Van’ın Bahçesaray ilçesinde çığ düşen bölge

Van Valiliği, Çaldıran’da hayatını kaybeden mülteciler ve Bahçesaray’daki çığ düşen bölgeye ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Çaldıran’da donarak yaşamını yitirdiği belirtilen 23 mülteci ile ilgili yapılan ihbar üzerine bugün saat 08.00 itibariyle AFAD tarafından 2 ekibin söz konusu bölgeye gönderildiği belirtildi. Açıklamada, ekiplerin ilçe jandarma komutanlığında yapılacak değerlendirme sonrası uygun görülürse bölgede çalışma başlatacağı bildirildi.

Bahçesaray’daki çığ düşmesi

Açıklamada, Van-Bahçesaray kara yolundaki çığ bölgesine de teknik heyet ve kurtarma ekiplerinin sevk edildiği belirtildi. Açıklamada, “Teknik heyet, Kayaboğazı Jandarma Karakolunda değerlendirme yaptıktan sonra yolun açık olma durumuna göre çığ bölgesine ulaşabilirse gerekli inceleme ve değerlendirme yapıldıktan sonra çalışmaya başlanıp başlanmayacağı konusunda karar verecek.” denildi.

‘Şehirler arası kapalı yol bulunmuyor’

Kapalı bulunan Van-Çatak kara yolunun Elmacı bölgesinde düşen çığın temizlenmesi için karayolları ekiplerinin de sabah saatlerinde çalışma başlattığı kaydedilen açıklamada, şehirler arası kapalı yol bulunmadığı ifade edildi.

AA – VAN