Van’da sel: 74 koyun öldü, bir çok ev, işyeri, ahır kullanılamaz hale geldi

Van’ın Erciş, İpekyolu, Tuşba, Edremit ve Erciş ilçelerinde etkili olan sağanak sonucu meydana gelen sel ve su taşkınlarında birçok ev, işyeri, ahır kullanılamaz hale geldi.

Erciş’te derenin taşması sonucu sele kapılan 74 koyun öldü.

Erciş ilçesinde Kırkpınar mahallesinde 74 koyun sele kapıldı

Van’ın İpekyolu, Tuşba, Edremit ve Erciş ilçelerinde dün gün boyu etkili olan sağanak hayatı olumsuz etkiledi. Erciş ilçesinde öğlen saatlerinde başlayan sağanak, Kırkpınar mahallesinde sele neden oldu. Derenin taşması sonucu bazı ev ve ahırlar su altında kaldı. Sele kapılan 74 koyun öldü. Tarım arazileri zarar gördü. Mahalleye gelen jandarma ve itfaiye ekipleri, güvenlik önlemi alarak suyu tahliye etmeye çalıştı.

‘130’u aşkın sel ve su taşkını bildirildi’

Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, etkili olan sağanağın gün içerisinde bir çok yerde sel ve su taşkınlarına yol açtığı belirtildi. Açıklamada, İpekyolu, Tuşba, Edremit ve Erciş ilçelerinde birçok noktadan 130’u aşkın sel ve su taşkınının bildirildiği ifade edildi.

‘Bir çok ev, işyeri, ahır kullanılamaz hale geldi’

Büyükşehir İtfaiye Dairesi Başkanlığına bağlı ekiplerin müdahale ettiği sel suları sonucu birçok ev, iş yeri ve ahırın kullanılamaz hale geldiğinin kaydedildiği açıklamada, Erciş ilçesine bağlı Kırkpınar Mahallesi’nde bir ahırı su bastığı, sel sularına kapılan 74 koyunun öldüğü belirtildi. Koyunların sel sularına kapıldığı anlar ise çevredeki vatandaşlar tarafından kaydedildi.

Kaynak: AA