Zehirlenen köpekler ‘mal’ kabul edilerek uzlaşma istendi

Ankara Batı 4. Ağır Ceza Mahkemesi, köpek zehirlemekten yargılanan İsmail Koç ile köpeklerin sahipleri arasında uzlaşma mekanizmasının işletilmesi yönünde karar aldı. 

Ankara Sincan Necip Fazıl Kısakürek Parkı’nda köpekleri zehirlemek ve çevreye kalıcı zarar vermekten kasap İsmail Koç hakkında açılan dava görüldü. 

TÜBİTAK Uzmanı veteriner hekim Dr. Hatice Mahur Turan ile Çevre Mühendisi Adem Karacif’in hakim gözetiminde parkta yaptığı bilirkişi incelemesi sonucu hazırladığı rapor mahkemeye sunuldu.

Bilirkişi raporu ‘çevreye kalıcı zarar’ yok

Bilirkişiler, raporunda sanık tarafından atılan zehirli etlerin köpekler tarafından yenildiğini, kalanın da güvenlik görevlileri tarafından toplandığını, zehirin miktarının az olduğunu, içme su kaynağına yakın olmadığını belirterek “çevreye kalıcı zarar” vermediği yönünde görüş bildirdi.

Veteriner Hekimler Birliği müdahil oldu

Türk Veteriner Hekimler Birliği adına davaya müdahil olan Av. Halil Aytaç da bilirkişi raporunun taraflı olduğunu, kendisini hakim yerine koyarak değerlendirme yaptığını belirterek kabul etmediklerini bildirdi.

Müdahiller bilirkişi raporunu kabul etmedi

Davaya köpekleri zehirlenen Melisa Yalnız, Ebru Gökdemir, Handan Hancıoğlu ile HAYTAP Ankara Temsilcisi Pelin Sayılgan da katıldı, cezalandırma taleplerini yineledi ve bilirkişi raporunu kabul etmediklerini söyledi. 

Batıkent’teki zehirleme davası emsal gösterildi

HAYTAP’ın avukatlarından Eren Değirmenci de bilirkişi raporunu kabul etmediklerini belirterek, yasanın “zehirin çevreye bırakılmasının” suçun işlenmesi için yerli gördüğünü kaydetti. Değirmenci, benzer bir olayın Ankara Batıkent’te yaşandığına dikkat çekerek, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin aldığı kararı mahkemeye sundu.

Dava şimdilik çevreye zarardan sürecek

Mahkeme heyeti de yasa gereği suçtan zarar gören ve davaya müdahil olan köpeklerin sahipleri Melisa Yalnız, Ebru Gökdemir ve Handan Hancıoğlu ile sanık İsmail Koç arasında “mala zarar verme” yönünden Uzlaştırma Mekanizması yönünde karar verdi. 

Mahkeme çevreye zarar verme yönünde de davayı sürdürme kararı alarak duruşmayı 19 Ocak 2021 günü saat 10.40’a bıraktı.

Köpekleri öldürülenler Yeni1mecra’ya sanık ile uzlaşmayacaklarını, ceza verilmesi gerektiğini ifade ettiler.