Artvin’de bir mezradaki 35 ev yandı

Artvin’in Yusufeli ilçesinde dün bir mezrada çıkan yangın kontrol altına alındı.

Mezradaki 35 evin tamamı yanarak kullanılamaz hale geldi.

Artvin’in Yusufeli İlçesine bağlı Dokumacılar Köyü Kaynarca (Sahlep) mezrasında, henüz belirlenemeyen nedenle dün saat 11.00 sıralarında yangın çıktı. Yangın kısa sürede büyüyerek çevredeki diğer evlere sıçradı. Yangının bildirilmesi üzerine olay yerine Yusufeli ve Artvin Belediyesi itfaiye ekipleri, Artvin Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı yangın söndürme ile Artvin AFAD Müdürlüğü ekipleri sevk edildi.

35 ev yandı iki büyükbaş hayvan öldü

Yangın, ekiplerin yaklaşık 4 saatlik çalışmasının ardından kontrol altına alındı. Ekiplerin soğutma çalışmaları sürüyor. Ölen ve yaralananın olmadığı yangında ilk belirlemelere göre 35 ev kullanılamaz hale geldi, 2 büyükbaş hayvan öldü.

‘İlk bilgiler yangının elektrik kontağından çıktığı yönünde’

Yusufeli Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, yangın sonrası bölgeye gelerek devam eden çalışmaları inceledi. Vali Yılmaz Doruk da bölgeye gelerek incelemelerde bulunarak Kaymakam Özdemir’den bilgi aldı. Doruk, gazetecilere yaptığı açıklamada, çok büyük bir facianın atlatıldığını söyledi. Mahallede cami dışında 35 haneden hiç kalan bina olmadığını belirten Doruk, “Ahşap binalar olduğu için yangın rüzgarın da etkisiyle hızlı bir şekilde büyümüş. Yangın buradaki evlerinin tamamını kullanılmaz hale getirdi.” dedi. 

İlk bilgilerin, yangının kullanılmayan bir binadan elektrik kontağından çıktığı yönünde olduğunu aktaran Doruk, “Tespit çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmalar sonrası netleştireceğiz” diye konuştu.

Kaynak: AA