ESP’ye yönelik operasyona tepkiler sürüyor

ESP Eş Genel Başkanı Gümüştaş’ın da aralarında bulunduğu 48 kişinin gözaltına alınmasına Adana, Mersin, Antalya ve Diyarbakır’da yapılan basın açıklamaları ile tepki gösterildi.

Gözaltındakilerin serbest bırakılmasının istendiği açıklamalarda, muhalefete ortak mücadele çağrısı yapıldı.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Diyarbakır İl Örgütü, Eş Genel Başkanları Özlem Gümüştaş’ın da aralarında bulunduğu 48 kişinin gözaltına alınmasını protesto etmek amacıyla açıklama yaptı. Merkez Yenişehir ilçesinde bulunan Xezal Parkı’nda yapılan açıklamaya, Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan, ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, HDP, Kürdistan Komünist Partisi (KKP), TİP yöneticileri de katıldı.

Açıklamada, “Bize gücünüz yetmez, biz kazanacağız” pankartı açılırken, sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı. 

ESP Diyarbakır İl Yöneticisi Ayşe Esmer

Esmer: Faşizme karşı mücadeleyi yükseltmek hepimizin sorumluluğu

ESP Diyarbakır İl Yöneticisi Ayşe Esmer, “Operasyonun amacının rejimin sömürdüğü ve ezdiği kitlelerin ayaklanmasından, hesap sormasından korkmasından kaynaklandığını söyledi. Esmer, faşizme karşı mücadeleyi yükseltmenin herkesin sorumluluğu haline geldiğini belirtti.

Taşkıran: Ortak mücadele edilmeli

ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran

ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, iktidarın muhalefete yönelik gerçekleştirdiği tutuklama ve gözaltı operasyonlarının sonuçsuz kalacağını belirterek, tüm muhalefete ortak mücadele çağrısı yaptı. 

TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan da ESP’ye yapılan operasyonların eş başkanlığa yönelik olduğunu ifade etti. Saldırıların tüm kadınlara yönelik olduğunun altını çizen Gökkan, saldırıları kınayarak, mücadele çağrısı yaptı. 

Açıklama KKP, HDP, TİP yöneticilerinin ESP’yle dayanışma mesajlarıyla sona erdi.

‘Saldırılar karşısında yılmadık’

ESP Adana İl Örgütü, Heykelli Park’ta yaptıkları basın açıklamasında “Faşizmi yeneceğiz. Biz kazanacağız” pankartı açıldı. Açıklamaya HDP Adana İl Eşbaşkanı Mehmet Karakış ile HDP il ve ilçe yöneticileri, EMEP, DAD, Eğitim Sen, Kaldıraç ve Halkevi yöneticileri de destek verdi. 

ESP PM Üyesi Osman Kara, “Bu saldırılar karşısında ne dün nede bugün hiçbir şekilde yılmadık ve ezilmedik. Hiçbir zaman korkmadık, korkmayacağız da. Bu faşizan saldırılarla partimizin iradesini kıramayacaklar. Partimiz, AKP ve saray faşizminin saldırılarını boşa çıkaracaktır” dedi. Kara da, saldırılara karşı ortak mücadele çağrısında bulundu.

Milletvekili Turan: HDP’ye ve bileşenlerine cadı avı devam ediyor

HDP Mersin İl Örgütünde basın açıklaması yapıldı

HDP Mersin İl Örgütü de ESP yöneticilerine yönelik gözaltılara il binasında yaptığı açıklama ile tepki gösterdi. Açıklamaya, HDP milletvekilleri Fatma Kurtulan, Rıdvan Turan ve Musa Piroğlu ile partililer katıldı. Açıklamada “Gözaltına alınana ESP’li yoldaşlarımız derhal serbest bırakılsın” pankartı açıldı. HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, iktidarın HDP’ye ve HDP bileşenlerine yönelik cadı avının devam ettiğini söyleyerek, şunları ifade etti:

“AKP-MHP faşist koalisyonun gelinen noktada önündeki en ciddi muhalefet bariyeri HDP’dir” diyen Turan, HDP’nin çok köklü direnişler geleneğine sahip olduğunu belirtti. Turan, bu direnişin engellenemeyeceğini söyledi.

Milletvekili Piroğlu: Yoldaşlarımız bir an önce serbest bırakılsın

HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu da şunları ifade etti: “Kürt halkına karşı yürütülen düşmanlık siyaseti, Türkiye halkına baskı, zülüm ve operasyon olarak dönüyor. ESP ve Kaldıraç okurlarına yapılan saldırı tam da bunun göstergesidir. İktidarın HDP ve HDK’ye yönelik saldırıları kendi önündeki engelleri açmaya yönelik girişimlerdir. Yoldaşlarımız bir an önce serbest bırakılsın.”

HDP Antalya İl Örgütü basın açıklaması yaptı

Antalya’da da protesto edildi

HDP Antalya İl Örgütü de il binaları önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Baskılar, gözaltılar, tutuklamalar bizleri yıldıramaz” pankartı açıldı. HDP PM Üyesi Songül Şarklı, ESP’ye dönük operasyonları protesto ederek, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

İzmir merkezli yürütülen soruşturma kapsamında 12 ilde yapılan eş zamanlı operasyonda aralarında ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, Etha muhabiri Pınar Gayıp’ın da aralarında bulunduğu 48 kişi gözaltına alınmıştı. Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü 51 kişi hakkında gözaltı kararı olduğunu açıklamıştı.

Kaynak: MA