Meclis’te 4 partiden ortak bildiri

HABER MERKEZİ – TBMM Genel Kurulunda 4 parti grubu, ABD Senatosunun ‘Ermeni Soykırımı Tasarısını’ kabul etmesini kınadı. HDP kınama kararına destek vermeyerek “Çünkü tarihteki bu büyük felaketle yüzleşmenin yolunun çeşitli ülke Meclislerinde alınan bu tür kararlardan geçmediğini düşünüyoruz” dedi.

Meclis Genel Kurulunda AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti grupları ortak bildiri ile ABD Senatosunun ‘Ermeni Soykırımı Tasarısını’ kabul etmesini kınadı. HDP ise kınama kararına destek vermedi. Destek vermemesine ilişkin HDP tarafından yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Çünkü tarihteki bu büyük felaketle yüzleşmenin yolunun çeşitli ülke Meclislerinde alınan bu tür kararlardan geçmediğini düşünüyoruz. Ne ABD Kongresi’nin kabul ettiği yasa ne burada hazırlanan bildiri hakikati bulmaya ve yaraları sarmaya hizmet ediyor. Böyle büyük bir acının uluslararası iktidar manevralarına malzeme kılınmasına yönelik girişimleri doğru bulmuyoruz.”

Açıklamada, “Bu sorun ve bu acılar bizimdir, tartışacak olanlar da bizleriz” denilerek, yüzleşmenin yaraları iyileştirebileceğine vurgu yapıldı. Bu konuda Meclis’in öncülük yapabileceğini ve yapması gerektiğinin belirtildiği açıklamada, “Bu konuda her türlü katkıyı sunmaya ve sorumluluğu üstlenmeye hazır olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.” denildi.