Babacan’dan AKP’ye: Küçük ortağının peşine takılmış gidiyor

Ali Babacan, partisinin Batman il kongresine katıldı. Babacan, AKP’nin Kürt politikalarını eleştirerek Cumhur İttifakı’nı sert sözlerle eleştirdi, ‘Küçük ortağının peşine takılmış’ dedi.

Ali Babacan partisinin Batman il kongresine katıldı

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Batman İl Örgütü Kongresi’ne katıldı. Kongre salonunda Türkçe ve Kürtçe “Türkiye’nin DEVA’sı hazır” yazılı pankarlar asıldı. Babacan, kent girişinde partililer tarafından karşılandı. 

Tayyip Erdoğan’ın 2005’te Diyarbakır’da söylediği ‘Kürt sorunu benim sorunumdur’ sözlerini hatırlatarak ‘2015’te ise kardeşim ne Kürt sorunu ya’ dediğini de sözlerine ekledi.

Babacan’ın kongrede gerçekleştirdiği konuşmadan öne çıkan başlıklar şu şekilde:

  • Geçtiğimiz hafta bir partinin yöneticilerine yönelik soruşturmada tutuklamalar gerçekleşti. Hatta Kars Belediye Başkanı, daha evvel aynı dosyada Anayasa Mahkemesi tarafından ‘tutukluluğu haksızdır’ demesine rağmen yeniden tutuklandı.
  • 2015 yılının Şubat ayında, yani Kobani olaylarında 4 ay sonra Dolmabahçe’de mutabakat metnini okuyanlar 4 ay önceki Kobani ile ilgili çağrıdan haberdar değiller miydi? Elbette haberdardılar, ama o tarihlerde siyaseten Dolmabahçe’deki fotoğraflara ihtiyaçları vardı, şimdi ise aynı kişilerin ihtiyaçları değişti.

‘Küçük ortağının peşine takılmış’

  • Küçük ortağının peşine takılmış hızlı adımlarla 90’ların Kürt politikasına doğru koşan yönetimin birilerini düşmanlaştırmaya ve muhalefet partilerini tehdit etmeye ihtiyacı var. Özetle Kobani soruşturması ve tutuklamaları hukuki değil siyasi bir operasyon olduğu için yanlıştır.

Kavala dosyası

Geçtiğimiz günlerde hakkında yeni iddianame hazırlanan işadamı Osman Kavala ile ilgili olarak şunları kaydetti:

  • Osman Kavala için bir dosya daha yetiştirdiler. Yargımızın nasıl siyasi yöneticilerin amacına hizmet eder hale geldiğinin acı bir örneği. Yargımız bağımsız ve tarafsız olmak zorunda.

Batman’daki faili meçhul cinayetlere de değinen Babacan, Van’da 2 yıl önce mantar toplayan köylülere “terörist” denilerek işkence edilmesini hatırlattı.

  • Birkaç hafta evvel yine Van’da helikopterden atıldığı iddia edilen vatandaşlarımız hastaneye kaldırıldı. Gözaltına alınanlardan Servet Turgut, yoğun bakımdan çıkmadan ne yazık ki vefat etti.

MA