Çıldır Gölü’nün buzla kaplı yüzeyi erimeye başladı

Ardahan-Kars sınırlarında yer alan Çıldır Gölü’nün buzla kaplı yüzeyi, son günlerde havaların ısınmasıyla erimeye başladı.

Fotoğraf: Günay Nuh/AA

Kış mevsiminde donması nedeniyle üzerinde Eskimo usulü balık avcılığı ile atlı kızak gezintilerinin yapıldığı Çıldır Gölü’nün yüzeyindeki buzlar, sıcak havanın etkisiyle eriyor. Çıldır Kaymakamı Alper Taş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşların buz üzerine çıkmaması uyarısında bulundu.

‘İki gündür kısmen çözülmeler başladı’

Özellikle son 2 gündür etkili olan sıcak hava nedeniyle gölün buzunda kısmen çözülmeler meydana geldiğini belirten Taş, “Biz de buna tedbir amaçlı buzun üstüne çıkılmamasını istedik. Önümüzdeki günlerde beklenen kar ve soğuk havayla birlikte buzun eski haline dönmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Günay Nuh/AA

‘Ağların olduğu yere gidemiyoruz’

Balıkçılık yapan Turhan Kılıç da bölgeye balık avlamak için ağ bıraktıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Bundan sonra bu ağları toplamak çok zor olacak. Buz eridiği için şu an ağların olduğu yere gidemiyoruz. Özellikle orta kısımlarda çok ciddi erimeler mevcut. Göl önümüzdeki günlerde tekrar donmazsa binlerce liralık zararımız olacak. Çünkü daha önce atılan ağları toplayamayacağız. Sıcaklık aniden bastırdı, şaşırdık.”

AA – ARDAHAN