DEVA’dan Pazar yerlerinin acilen açılması çağrısı

DEVA Partili Aydemir, Pazar yerlerinin sadece 8 Mayıs ile 15 Mayıs’ta açılmasının hasat edilen ürünlerin tüketilmesi için yeterli olmayacağını belirterek, pazar yerlerinin normal günlerinde gerekli tedbirler alınarak acilen açılmasını istedi.

Fotoğraf: AA

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle “Tam kapanma” uygulaması kapsamında pazar yerleri de kapatıldı. Hasat edilen ürünleri satamayan üreticilerin tepkileri üzerine İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelgeyle pazar yerlerinin 8 Mayıs ile 15 Mayıs’ta açılabileceğini bildirdi. Bugün bir çok ilde belli yerlerde pazar kuruldu.

DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir, yaptığı açıklamada karara tepki gösterdi. Sadece hafta sonu pazaryerlerinin açılmasına izin verildiğini hatırlatan Aydemir, iznin yapılan yanlıştan kısmen dönülmesi açısından olumlu bir gelişme olsa da yetersiz olduğunu belirtti.

‘Genelge alınan keyfi ve yanlış kararların itirafı niteliğinde’

Genelgenin, alınan keyfi ve yanlış kararların itirafı niteliğinde olduğuna vurgu yapan Aydemir, “Pazar yerlerini sadece 8 Mayıs ve 15 Mayıs Cumartesi günleri açmak, hasat edilen ürünlerin tüketilmesi için yeterli olmayacaktır. Ayrıca sadece belirli günlerde açılan pazarlar yoğunluklara sebep olacak ve salgın açısından tehdit oluşturacaktır.” dedi.

‘Hem üretici hem tüketici mağdur’

İktidarın gerekli çalışmaları ve hazırlıkları yapmadan kapanmaya geçmesi sonucu pek çok üreticinin ürünlerini çöpe atmak zorunda kaldığına vurgu yapan Aydemir, “Tüketici de üretici de iktidarın bu plansız uygulamalarının mağduru oldu. Vatandaşların taze sebze meyveye erişimi ortadan kaldırıldı. Bahar döneminde iklim koşullarına bağlı olarak üretimin arttığı bir dönemde üretici ile tüketiciyi bir araya getirilemedi, fiyatların düştü ve üreticilerimiz mağdur edildi.” diye kaydetti.

‘Üreticinin 60 kuruşa çıkarıp çöpe döktüğü sebzeler markette 10 lira’

Üreticinin tarladan 60 kuruşa çıkarıp satamadığı için çöpe döktüğü sebzelerin, marketlerde 10 liraya satılması gibi ucube bir görüntü oluştuğunu belirten Aydemir, “Üreticide kilosu 10 kuruş olan salatalık markette 6 liraya satıldı.” diye ifade etti.

‘Çözüm Pazar yerlerini gününde açmak’

Aydemir, açıklamanın devamında şunları ifade etti: “İnsanların evlerine yürüme mesafesindeki pazarlara gidebilmesi, girişte maske, mesafe kurallarının sıkı bir şekilde denetlenmesi ve HES Kodu sorulması şeklinde alınacak tedbirler ile hem sorun çözülür hem de sebze meyve sekteye uğramadan taze ve ucuz bir şekilde tüketiciye ulaşır. DEVA Partisi olarak iktidardan aklıselim hareket etmesini istiyor, gerekli tedbirleri yerel yönetimler ile koordineli bir şekilde alarak, bulaş riski kapalı alan marketlerden daha da düşük olan pazar yerlerini acilen açmalarını ve vatandaşlarımızın taze sebze ve meyveye bu mübarek ramazan gününde ulaşmalarına imkân sağlamalarını bekliyoruz.”

Yeni1Mecra