Assos’a JES izni için ÇED gerekli görülmedi!

CHP’li Ceylan, Valiliğin Assos antik kente yakın Büyükhusun köyünde JES yapılması için “ÇED gerekli değildir” kararı vermesine tepki göstererek, “Şimdi de hedef Assos antik kentimiz mi oldu?” dedi.

Assos Antik Kent

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Assos antik kentine 8 kilometre uzaklıktaki Büyükhusun köyünde yapılması planlanan Jeotermal Santral (JES) için Çanakkale Valiliğinin “ÇED gerekli değildir” kararına tepki gösterdi.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan

Meclis Genel Kurul’da konuşan Ceylan, “Bir kent düşünün. O kentte yaşlısı, genci, kadını, erkeği, çoluğu çocuğu. ‘Yeni bir ÇED gerekli değildir’ kararı verildi mi diye her gün Çevre Bakanlığının, Valiliğinin web sayfasını takip etsin” dedi. Çanakkale halkının yaşam alanlarını korumaya kararlı olduğunu ifade eden Ceylan, “Neden sürekli halkımızın hassasiyetini test ediyorsunuz? Şimdi de hedef Ayvacık Büyükhusun köyümüz mü oldu? Assos antik kentimiz mi oldu?” diye sordu.

‘Köy halkı kararın iptali için yasal haklarını kullanacak’

Çanakkale Valiliğinin 20 Aralık 2019’da başvurucu bir firmanın başvurusuyla ilgili karar açıkladığına işaret ederek, şöyle konuştu: “Valilik ‘ÇED gerekli değildir, burayı delik deşik edebilirsin’ diyor. Sondaj izni verilen yerin köye mesafesi 1,2 kilometre. Köylü, çiftçilik yaparak geçimini sağlıyor. Köy halkı bu kararın iptali için yasal haklarını kullanacak ve Çanakkale halkı haklı davalarında onlarla olacak.”

Genel Kurul’daki konuşmasının ardından açıklama da yapan Ceylan, “Aydın’daki çevre tahribatı ortadayken, neden şimdi de güzel Çanakkale’mizi, Asos’umuzu çürük yumurta kokusuyla kirleterek zehirleyecek bu jest projesi için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdiniz?” dedi.

Assos’un Çanakkale için, Türkiye için büyük bir değer olduğunu ifade eden Ceylan, “Böylesi bir değer, böylesi bir hazine, hiçbir şirketin karı için feda edilemez, edilmemeli” dedi.